Ако се налага да се борим в арбитраж, за да се защитим, ще го направим, коментира пред форума "Три морета" украинският президент Володимир Зеленски, визирайки рестрикциите на износа, позволени от ЕК за пет държави от общността, сред които и България. Срокът на дерогацията изтича на 15 септември и Полша вече заяви, че ще продължи да ограничава вноса на украинска пшеница, слънчоглед и още няколко селскостопански стоки.
За нас износът не е просто начин да печелим пари, той е "оцеляване пред руския терор", заяви още Зеленски и посочи, че ограниченията са нарушение на Споразумението за асоцииране, което Украйна подписа с ЕС през 2017 година, и на принципите на единния европейски пазар.
"Създаването на ЕС е, освен всичко друго, свободна конкуренция и спазване на обещанията. Украйна спазва своите обещания и никога не е нарушила правилата на свободната конкуренция. Сега не можем спокойно да наблюдаваме нарушенията на обещанията, които ни дадохте", обърна се към Брюксел украинският държавен глава.
"Защо, след като нашите пристанища горят почти всяка нощ след руските удари, трябва да се притесняваме, че и сухопътната логистика ще спре?", допълни още той и посочи, че се надява солидарността да продължи, единството да победи и зоната от р. Дунав до р. Висла (Полша) да остане зона на сътрудничество.
Пет държави от ЕС – България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, се оплакаха, че либерализирането от ЕС на цялата търговия с Украйна води до приток на по-евтино украинско зърно и прави нерентабилно местното производство. Петте държави въведоха индивидуални забрани на украинския внос през април, а в началото на май комисията, която наблюдава търговската политика в 27-те страни членки на общността, позволи на съседните страни да въведат ограничения върху вноса на украинска пшеница, царевица, рапица и слънчоглед.
Мярката важеше до 5 юни, но след това беше удължена до 15 септември. Забраната не обхваща транзитните доставки и не се отнася до останалите държави от общността.
Сухопътният износ става важна опция за Украйна, след като Русия напусна зърнената сделка, която позволяваше на страната да изнася селскостопанска продукция от три от черноморските си пристанища.
На срещата на инициативата "Три морета" в сряда (6 септември) Гърция стана нейният 13-и член, а Украйна и Молдова бяха одобрени като асоциирани членове.
преди 1 година До: 0pkНещо дочувам , че обеднения уран ще лети до блатата мАсковски ! Та направо не ми се мисли кво ще жънат изостаналите диваци . За последствията не се притеснявам , тия са толкова недъгави , че най-много да обеднят още повече урана ! Все пак са спецове по обедняването във всякакъв аспект ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година И към арменския поп да не забрави да се обърне Украина по този въпрос. Особено като ги заредят с обеднен уран, такива добиви на зърно ще получат, че могат дълго да хранят цяла европа. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар