България очаква в следващите дни да бъде постигнато решение за европейски подход към вноса на земеделски стоки от Украйна и с това да стане възможно отпадането на едностранно въведените мерки. Това обясни служебният министър на земеделието Явор Гечев, който участва в днешното заседание на своите колеги от ЕС в Люксембург, цитиран от БТА.
По неговите думи българските мерки ще бъдат вдигнати, когато бъдат въведени европейски мерки. "Чакаме ги до дни, буквално", заяви той пред български журналисти. "Имах очакването, че днес или утре ще бъдат взети. Всички разглеждаме едностранните мерки като временни, но те свършиха работа", обобщи той.
Трябва да има солидарност и към Украйна, и към източната част на Европа, каза още Гечев. Това категорично не значи каквото и да е за отношенията на ЕС с Украйна, те остават на изключително добро ниво и мисля, че се разбира от украинските партньори, отбеляза министърът.
Той поясни, че все още не е известно какъв ще бъде делът за българските земеделци в обявените нови помощи от Европейската комисия за 100 млн. евро, насочени към петте най-пострадали от украинския внос страни от ЕС.
"Моето мнение е, че фермерите трябва да вадят парите от труда си, не от субсидии и от компенсации, иначе възможностите на кризисния резерв не са толкова големи да покрият всички загуби", посочи Гечев. По неговите думи търсенето на трайно европейско решение продължава и е възможно да бъдат насрочени допълнителни разговори между българската и украинската страна.
Всички държави до една констатираха, че има проблем и той е голям в пограничните държави, солидаризираха се с петте държави, които имат проблеми и казаха, че трябва да се търси общо решение. Гласът на България бива чуван все по-ясно, заяви Гечев.
По време на среща с еврокомисаря по търговия Валдис Домбровскис, в която участваха и министрите на Полша, Словакия, Унгария и Румъния в рамките на заседанието на Съвета на министрите по земеделие на ЕС, българският министър уточни, че ако към момента смущенията в пазара се усещат само в държавите на първа линия до конфликта в Украйна, то в бъдеще ситуацията може да се пренесе и във вътрешността на Европейския съюз, съобщиха също от пресцентъра на ресорното министерство.
„Нямаме време, в което да реагираме, защото новата реколта съвсем скоро ще трябва да бъде прибрана. Вече знаем, че коридорите на солидарност не действат така, както бяха замислени. Необходими са нови мерки, включително трябва да се мисли и за гаранционни фондове, които да гарантират пазарите и на Украйна, и на България, и на Румъния, и на Полша, Словакия и Унгария“, каза Явор Гечев.
Заседанието на Съвета на министрите по земеделие на ЕС. Снимка: Министерство на земеделието
Той посочи още, че на територията на страната ни наличното количество слънчоглед е повече, отколкото можем да преработим, а зърнените култури са повече, отколкото можем да изнесем. „Имаме продукция за няколко милиарда, която не знаем дали ще можем да реализираме до новата жътва“, отбеляза Гечев.
Домбровскис обобщи в края на срещата, че предстои да бъде проведена експертна техническа среща, на която да бъдат разписани продуктите, които да влязат в пакета от мерки на Европейската комисия. Той уточни, че ще бъде прецизиран и списъкът на стоки, които да бъдат обхванати от забраната за вноса. Неговите очаквания са до дни да бъдат взети конкретни решения за ситуацията на аграрния пазар.