IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Забравянето на тайните на древните посеви може да засегне здравето ни в бъдеще

Както пшеницата, така и канабисът са били подобрявани с времето, което е важен урок относно устойчивостта

13:38 | 31.12.22 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Какво свързва канабиса и пшеницата? Отговорът е, че древните фермери са използвали и двете, но биха били объркани от съвременните им варианти, пише колумнистът и асоцииран редактор на Financial Times Стивън Буш.

Китайските фермери първи са започнали да отглеждат коноп, за да го използват при направата на въжета, дрехи, хартия и други материали. Но анализите на тази древна марихуана установяват, че тя е имала относително нищожни нива на тетрахидроканабинол (THC), основният психоактивен компонент, с който сега е известна. Точната дата, на която древните земеделски работници са открили и култивирали променящите съзнанието свойства на растението канабис, не е известна за нас, но академичният консенсус е, че това може да се е случило в Централна Азия преди най-малко 2500 години.

Пшеницата е имала по-ясна еволюция: използването ù като източник на препитание е по-старо от селското стопанство. Въпреки че може никога да не разберем кога първите ловци-събирачи са опекли хляб, знаем, че те са го направили преди най-малко 14 000 години. След първия самун пшеницата е нараснала по важност, но е намаляла като размер. Много по-тесните полета, изобразени в древни йероглифи и от ранни модерни художници, не са художествена измислица: те отразяват тогавашната реалност (въпреки че йероглифите може да преувеличават донякъде).

Както тревата, така и пшеницата са били рафинирани и развивани с течение на времето от фермерите, процес, който значително се е ускорил и за двете след Втората световна война. По време на третата земеделска революция модерните техники и технологичните трансфери позволиха на фермерите да отглеждат по-надеждни, по-вкусни, по-издръжливи и по-доходоносни култури. В света на пшеницата човекът, който има повече заслуги от всеки друг за тази трансформация, е американският агроном Норман Борлауг. По-ниската, по-устойчива на болести култура, за чието разработването и въвеждане в Мексико, Индия и Пакистан той е помогнал, се смята, че е спасила повече от един милиард души по света.

Паралелна трансформация се е случила в света на тревата. Точно както земеделските наследници на Борлауг се стремят да му подражават, като развиват все по-устойчиви и високодобивни култури, неговите колеги в криминалната икономика се стремят да направят същото. В резултат на това уличният канабис е по-мощен и по-пристрастяващ, отколкото преди 50 години, и следователно е по-вероятно да причини психични проблеми.

По-голямата сила и опасност на съвременния канабис е присъда срещу глобалните усилия за борба с вредите от производството и употребата на наркотици чрез криминализиране. Това обаче е и предизвикателство за държавите, които са декриминализирали канабиса и в които изследванията показват, че марихуаната с по-висока ефективност и голяма вреда все още е норма на улицата.

Устойчивостта и надеждността на съвременната пшеница и напредъкът, който тя позволи срещу бедността и глада, е триумф на глобализацията. Но това също така подчертава как самият процес ни е направил по-уязвими към „изненадващи“ шокове – нови болести или екстремни климатични явления сега имат потенциала да причинят много по-широко разпространени щети на глобалните запаси от пшеница и други култури от всякога. Една по-екстремна версия на този проблем вече доведе до изчезването на един сорт банани; всъщност бананите, каквито ги познаваме, може да престанат да съществуват до края на 21 век.

Част от отговора и на двете се крие в култивираните местни сортове и видове: генетично разнородни флора и фауна, които нямат много от предимствата на по-доминиращите видове, но са жизненоважна част от устойчивостта. Проблемът е, че култивираните местни сортове имат само едно предимство: те може да са по-устойчиви на конкретна болест или да издържат по-добре на определени прояви на климатични кризи, но също така са по-уязвими към повечето болести. И точно както съвременният канабис е по-пристрастяващ, една от причините, поради които най-често срещаните разновидности на флората и фауната са станали толкова разпространени, е, че имат по-добър вкус.

Добрата новина е, че можем да изградим устойчивост доста лесно. Ние знаем какво работи за запазване на култивираните местни сортове и видове – субсидии за фермерите, финансиране на банки за семена и за ботанически изследователи. По-голямо финансиране за фермери обаче има в лаборатории в по-богатите страни - докато по-бедните държави често, по очевидни причини, се фокусират силно върху евтиното зърно днес, а не върху продоволствената сигурност утре. Но поддържането на продоволствената сигурност и запазването на разновидностите на растенията е изправено пред предизвикателство: както повечето превенции на бедствия, това изисква харчене на пари тук и сега за криза, която може никога да не настъпи.

За разлика от изкуствения интелект или ядрените заплахи, селското стопанство не е особено драматично или политически секси. Независимо от това, всеки, който иска да „спаси човечеството“ или да изгради устойчивост срещу дългосрочни рискове, трябва да се тревожи за местните култивирани сортове толкова, колкото и за чатбота ChatGPT.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:31 | 31.12.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Земеделие виж още

Коментари

Финанси виж още