IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Пролетното засушаване застрашава фермите и реките в Европа

Двете крайности – малко или прекомерни валежи, се превръщат във все по-голямо предизвикателство за континента

18:13 | 15.04.25 г. 3
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

От фронтовите линии в Украйна до обикновено влажната Белгия, недостигът на валежи остави голяма част от Европа пресушена по средата на пролетта.

Ранното засушаване създава проблеми за веригите на доставки и фермерите, с потенциални косвени ефекти за промишлеността, търговията и глобалната продоволствена сигурност. Това увеличава икономическите сътресения, предизвикани от хаотичната митническа политика на американския президент Доналд Тръмп, пише Politico.

Последният обзор на Европейската обсерватория за засушаване от средата на март поставя части от Полша, Украйна, Гърция, Балканите, Швеция, Ирландия, Германия и други в своята оранжева категория за предупреждение. Югоизточното испанско крайбрежие вече е в червената категория за тревога.

Въпреки че и други фактори, като лошото управление на водата, допринасят за сухите условия, учените казват, че ефектите от причинените от човека промени в климата, които включват все по-нередовни модели на валежи и по-високи температури, ще доведат до по-лоши и по-чести суши в Европа.

Липсата на валежи, съчетана с необичайно топлото време за сезона - континентът преживя най-горещия си март в историята миналия месец, е причина за настоящата суша, казва водещият изследовател на обсерваторията Андреа Торети.

„Ситуацията, която наблюдаваме, предизвиква сериозно безпокойство“, казва той, като добавя, че тревогата е особено силна в Централна и Източна Европа. Там "дефицитът на валежи се натрупва през последните 60 до 80 дни и се ускорява... Ние наблюдаваме това отблизо, защото се развива много бързо."

Настоящите условия наподобяват тези преди опустошителната суша в Европа през 2018 г., казва още Торети. Колко тежка ще е сушата тази година, ще зависи от времето през следващите няколко седмици, а ситуацията не изглежда добре, добавя той.

"Следващите седмици ще бъдат критични. Ако не вали през следващите седмици, очакваме сериозно въздействие върху селското стопанство", коментира той. „Ако погледнем климатичните прогнози за следващите три месеца в районите, които вече страдат от ниски валежи, прогнозите не са обнадеждаващи“, допълва той.

Ситуацията в Германия се влошава особено бързо, казва Торети.

Мониторът за сушата на германския център Хелмхолц оцветява повече от половината страна в наситено тъмночервено, което означава „изключително“ сухи горни почви. Ситуацията е по-добра в по-дълбоките слоеве на почвата, но този горен слой е от решаващо значение за младите растения и разсад, които фермерите отглеждат в момента.

Междувременно Рейн, жизненоважна артерия за транспортиране на стоки в Западна Европа, е на на ниски нива, които обикновено се наблюдават през лятото. В резултат на това баржите могат да преминат през реката само с по-малко от половината от обичайния си товар, което увеличава логистичните разходи и забавя веригите на доставки.

Белгия също е изправена пред драстичен дефицит на валежи. Според Кралския метеорологичен институт на страната е имало шокиращо малко валежи между 1 март и 8 април т.г. - без дъжд в продължение на 33 дни през този период и само 7,8 милиметра валежи в станцията за наблюдение в Брюксел. Средното ниво на дъжда за страната е около 50 мм.

„Никога не сме преживявали такъв сух период“, казва климатологът на института Паскал Мормал пред L’Echo. Белгия обаче, която преживя най-влажната си година в историята през 2024 г., засега има късмет заради изобилието от подпочвени води и все още не се счита за изложена на риск от пълна суша.

Ситуацията е много по-лоша в Централна и Източна Европа, където сухата зима не даде шанс на почвите да се възстановят от миналогодишната суша. Сред най-засегнатите страни са Полша и Украйна, които са водещи световни износители на зърно.

„Потенциален лош сезон за зърното в резултат на интензивна суша може да има значително въздействие върху световния пазар на зърно“, предупреждава селскостопанският изследовател Клаас Нендел в бележка, разпространена от германската метеорологична служба по-рано този месец. Службата предупреждава за „година на суша“ в региона, често описван като житницата на Европа.

Въпреки че европейците вероятно не трябва да се тревожат за хляба си, високите цени на зърното могат да дестабилизират глобалната продоволствена сигурност. Тя вече е застрашена поради намаленията на хуманитарната помощ от САЩ.

Сухите условия улесняват и разпространението на горски пожари. В Лихтенщайн и Австрия властите вече се тревожат за приближаващия сезон на пожарите. За Украйна опасността се засилва допълнително от руските ракети, предизвикващи пожари в изсъхнали полета и гори.

Пролетното засушаване също оказва натиск върху Европейската комисия (ЕК) да разкрие съществени мерки като част от своята дългоочаквана стратегия за устойчивост на водите, която се очаква през юни. Документът има за цел да се справи с двойните водни предизвикателства - твърде малко и твърде много дъжд - предизвикани от глобалното затопляне.

Двете крайности – малко и прекомерни валежи, се превръщат във все по-голямо предизвикателство за Европа, тъй като изменението на климата нарушава водния цикъл на планетата. Докато големи части от континента се борят със сушата, наскоро Лансароте на Канарските острови в Испания например обяви извънредно положение след проливен дъжд и наводнения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:14 | 15.04.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

3
rate up comment 15 rate down comment 1
aldy
преди 1 седмица
До: Tikva007 Май не си разбрал, че този дъжд и сняг са сухи. Фалшиви. Само на тебе ти се струва, че вали надолу, а всъщност вали нагоре. Затова чакаме суша. И за да спре глобалната промяна на климата, кеф ти нагоре, кеф ти надолу, ще изтребем всички двукраки и четирикраки говвведа. СО2 мнооо страшен! Требе да се закопава в земята, срещу скромни милиончета от държавната хазна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 9
khao
преди 1 седмица
До: Tikva007 хахаха, ти още я играеш тая игра, само балона е друг! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 3
Tikva007
преди 1 седмица
В детската градина играехме едно хорце с припев: * Балонът се надува, надува, надува, надувайте момчета, да стане на парчета! Бум!* и хорцето се разпадаше. След фантастичен ски-сезон - за първи път от години на обилен естествен сняг, започнал у нас на 1-ви декември и очертаващ се да завърши след 1-ви май, а в Алпите и през юни, с огромен воден запас в планините на цяла Европа, какво освен ттъъъп, празен като главите на писачите на такива статии балон може да е *тезата* на тази бозза отгоре?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още