Климатичната криза е напът да унищожи капитализма, предупреждава една от най-големите застрахователни компании в света, изтъквайки че огромните разходи около мащабните ефекти от глобалното затопляне оставят финансовия сектор неспособен да реагира.
Светът бързо се доближава до нива на температурите, при които застрахователите вече няма да могат да предлагат покритие за много климатични рискове, изтъква Гюнтер Талингер, член на борда на Allianz SE, цитиран от The Guardian.
Според него без застраховка, която вече се изтегля на някои места, много други финансови услуги стават нежизнеспособни, от ипотеки до инвестиции.
Глобалните въглеродни емисии продължават да нарастват, като настоящите политики ще доведат до повишаване на температурата на Земята между 2,2 градуса и 3,4 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива. Щетите при увеличение от над 3 градуса ще бъдат толкова големи, че правителствата няма да могат да осигурят финансова помощ и ще бъде невъзможно да се адаптират към много от климатичните въздействия, предупреждава Талингер, който е и председател на инвестиционния борд на германската компания, а преди това е бил главен изпълнителен директор на Allianz Investment Management.
„Добрата новина е, че вече разполагаме с технологиите за преминаване от изгаряне на изкопаеми горива към енергия без емисии. Единственото нещо, което липсва, са скоростта и мащабът. Става дума за запазване на условията, при които пазарите, финансите и самата цивилизация могат да продължат да работят“, коментира Талингер.
Аргументът, изложен от него в публикация в LinkedIn, започва с все по-сериозните щети, причинени от климатичната криза. „Топлината и водата унищожават капитала. Наводнените домове губят стойност. Прегеяващите градове стават необитаеми. Цели класове активи деградират в реално време", изтъква той.
„Бързо се доближаваме до температурни нива, при които застрахователите вече няма да могат да предлагат покритие за много от тези рискове“, посочва Талингер. „Математиката се разпада: изискваните премии надхвърлят това, което хората или компаниите могат да платят. Това вече се случва. Цели региони стават незастраховаеми", допълва той.
Мениджърът се позова на компании, които прекратяват застраховането на жилища в Калифорния поради мащабните горски пожари.
Според него това е системен риск, „застрашаващ самата основа на финансовия сектор“, тъй като липсата на застраховка означава, че други финансови услуги стават недостъпни. „Това е кредитна криза, предизвикана от климата“, категоричен е Талингер.
„Това се отнася не само за жилищата, но и за инфраструктурата, транспорта, селското стопанство и индустрията“, продължава той. „Икономическата стойност на цели региони ще започне да изчезва от финансовите счетоводни книги. Пазарите ще променят цените бързо и брутално. Ето как изглежда провалът на пазара, предизвикан от климата", коментира още експертът.
Нито едно правителство няма да може да покрие щетите, когато множество събития с високи разходи се случват в бърза последователност, както прогнозират климатичните модели, изтъква Талингер. Разходите на Австралия за възстановяване след бедствия вече са се увеличили седем пъти между 2017 г. и 2023 г., отбелязва той.
Идеята, че милиарди хора могат просто да се адаптират към задълбочаващите се климатични въздействия, е „фалшива утеха“, смята Талингер. „Няма начин да се „адаптирате“ към температури извън човешката толерантност“, отбелязва той.
преди 1 седмица До: RoyBattyЧовеците имат още по-висок карбонов отпечатък, "според най-новите изследвания на учЕни". Въпрос на време е да дойде ред и до тях, както неведнъж го е заявявал Швабата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица НЕ "климатичната криза" унищожава капитализма! А глупостта на лидерите в бившите капиталистически страни - където сега има полит. връзкарство, изкривявания от корупция и лобиране за анти-икономически извращения ... например: "да избием говедата защото имат висок карбонов отпечатък" :) ... "да назначаваме разнообразни хора, а не компетентни" ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Климатична криза? От СО2? Аре ве! Кеф ти жега, кеф ти студ. Тук плачат за повишаване на температурите. А като започне цикълът на охлаждане, както винаги е било досега, кво прайм с капитализЪма? Експерти сочат за 12 000 годишни цикли, след които настъпва силно захлаждане. Както е станало с Гренландия, до неотдавна зелен остров. Експертите сочат, че малка част от човечеството ще оживее в новия ледников период. А без наличие на АЕЦ и сериозни ТЕЦ за какво оживяване изобщо може да иде реч? отговор Сигнализирай за неуместен коментар