IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Най-лошите новини за климата тази година, които едва ли сте чули

Индия е единственото място в света, където потреблението на въглища се е увеличило значително през тази година

13:37 | 26.12.24 г. 2
Снимка: Mariceu Erthal/Bloomberg
Снимка: Mariceu Erthal/Bloomberg

През 2024 г. определено не липсваха мрачни новини за околната среда и климата.

През март метеорологичната агенция на ООН обяви, че 2023 г. е била най-горещата година в историята, а през ноември съобщи, че настоящите 12 месеца вероятно са били още по-изпепеляващи.

В САЩ Доналд Тръмп беше преизбран за втори президентски мандат, обещавайки по-голям добив на петрол и намаляване на подкрепата за производството на чиста енергия. В очакване на нарастващото търсене от страна на центровете за данни еуфориятат около енергоемкия изкуствен интелект доведе до забавяне на плановете за закриване на централи, работещи с изкопаеми горива.

Сякаш това не е достатъчно, но някои от най-тревожните тенденции останаха почти незабелязани, пише Дейвид Фиклинг за Bloomberg. Ето три неща, които са попаднали твърде слабо в медийното полезрение и които са достатъчно страшни, за да ви държат будни през нощта.

Проблемите на водоснабдяването

Чуваме много за предизвикателствата пред ядрената енергетика и ръста на вятърната или слънчевата енергия, но твърде често най-големият източник на чиста енергия - водата - остава на заден план. Това е жалко, тъй като тя преживява тревожно лош период. Производството на електроенергия от ВЕЦ-ове не се е увеличило за последните пет години, а на много от местата, където имаме най-голяма нужда от нея, проблемите са още по-ясно изразени.

Производството на електроенергия от язовири в САЩ е намаляло с около една пета от пика през 2017 г. насам. В Китай липсата на валежи в края на лятото в басейна на река Яндзъ доведе до спад на производството до критични нива, което принуди въглищните генератори да увеличат производството си през септември, за да компенсират недостига. Бразилия внася рекордни количества въглища, за да компенсира слабото производство от язовирите, които доминират в мрежата ѝ.

Хидроенергетиката по принцип е сезонен отрасъл и винаги е възможно няколко години на по-слаби и редки дъждове да не му позволят да се възстанови. Но постоянно отчитаните разочароващи резултати напоследък може да показват нещо по-лошо: изменението на климата, което възобновяемата енергия цели да предотврати, пресушава планетата. То на практика блокира производството на водна енергия, поради което тя не успя да изиграе своята роля в енергийния преход.

Хидроенергетиката е най-бързо намаляващият източник на енергия след въглищата в САЩ от 2017 г. насам. Изображение: Bloomberg Хидроенергетиката е най-бързо намаляващият източник на енергия след въглищата в САЩ от 2017 г. насам. Изображение: Bloomberg

Горивата

Ако сте загрижени за палмовото масло, то вероятно е най-вече като застрашаваща местообитанията на орангутаните добавка в козметиката и шоколада. Новината, че четвъртата по население държава в света планира да прехвърли половината от дизеловото си гориво на биогорива, обаче звучи... добре, нали?

Не чак толкова. Най-големият принос за търсенето през последното десетилетие имаха индонезийските закони, изискващи все по-голям дял на биодизел в пътните превозни средства. Сегашните 35% ще бъдат увеличени до 50% до 2028 г. - едно от основните политически обещания на новия президент Прабово Субианто след избирането му през февруари.

Дори производителите на палмово масло не смятат, че увеличеното търсене, което от 11 млн. тона в момента ще достигне 18 млн. тона, може да бъде задоволено от съществуващите застаряващи плантации.

В проучване от август се изчислява, че подобен план би изисквал изсичането на допълнителни 5,3 млн. хектара гори до 2042 г. - площ, която е с около 25% по-голяма от тази на Дания. Свръхзависимостта от смесването на биогорива се изразява и в недостатъчна държавна подкрепа за електрифицирания и обществения транспорт.

Въглищата се завръщат в Индия

В продължение на много години бъдещето на въглищата в енергийната мрежа на Индия изглеждаше мрачно. В началото на 2010 г. бяха построени твърде много електроцентрали, което остави запас от недостатъчно използвани и губещи топлоелектрически генератори. По-евтината слънчева и вятърна енергия и слабият икономически растеж означаваха, че изкопаемите горива са напът да бъдат изтласкани от страната.

Сега обаче не е точно така. С едва нарастващото търсене в Китай и спадовете в САЩ и Европа, Индия е единственото място в света, където потреблението на въглища се е увеличило значително през тази година. Производственият капацитет на твърдо гориво намаляваше през последните години, но сега отново нараства, като държавната компания Coal India планира да инвестира 8 млрд. долара в нови централи, а правителството обещава до 2032 г. паркът да се увеличи с една трета.

Ако настоящият бум на възобновяемите енергийни източници не предотврати тези планове, ролята на въглищата в индийската мрежа изглежда ще се върне на стария път.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:37 | 26.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
rayaqua
преди 5 часа
Бях почти импотентен и сега го правя в продължение на 3 часа без прекъсване и той е като камък, освен това дори се е увеличил с няколко сантиметра, това е мега готино нещо. Подарете на себе си и на нея супер ceкc: ----- https://come.ac/testo
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 5
cyclop
преди 13 часа
Всичко сме чували по 40 пъти, пропагандичката е безспирна, шумна, агресивна, нагла, денонощна. Все едно има някаква особено нежелана стока да се продаде, и трябва да се рекламира особено натрапчиво и безпардонно, че да се излъже клиента някак да я вземе
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още