IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глобалният юг е недоволен от климатичното споразумение на COP29

Преговарящите в Азербайджан са отстъпили пред интересите на страните производителки на петрол, изтъкват от „Грийнпийс“

09:25 | 24.11.24 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Няколко развиващи се страни, принадлежащи към Глобалния юг, и активисти за опазване на околната среда осъдиха споразумението на COP29, постигнато на срещата на върха на ООН за климата. Междувременно САЩ и Европейският съюз похвалиха постигнатия резултат.

В ранните сутрешни часове на деня делегатите на COP29 се споразумяха да предоставят годишно 1,3 трлн. долара на по-бедните държави, за да им помогнат в борбата с изменението на климата, от които около 300 млрд. долара трябва да дойдат от богатите, индустриализирани държави.

Споразумението за 300 млрд. долара за най-богатите страни е "шега" и "обида", заяви представителят на Нигерия на преговорите.

Представителят на Индия протестира, заявявайки, че не може да се съгласи с решението, тъй като ангажиментите са твърде ниски.

Критиките не могат да променят споразумението, което е в сила. Въпреки това коментарите вероятно ще бъдат вписани в протокола. Домакинът на COP29 Азербайджан бързо заключи решаващия текст, оставяйки няколко държави да се чувстват изоставени и пренебрегнати.

Представителят на Боливия изрази съжаление, че развиващите се страни са оставени сами да се справят с тежкото си положение в климатичната криза. Той заяви, че навлизаме в епоха, в която всеки ще се интересува единствено от спасяването на себе си.

Индустриализираните страни носят историческа отговорност за глобалното затопляне и затова помощта за климата не е благотворителна акция, а "правно задължение", добави той.

Световната организация за борба с изменението на климата "Грийнпийс" осъди споразумението, заявявайки, че преговарящите са отстъпили пред интересите на страните производителки на петрол.

„На хората им е писнало, разочаровани са“, заяви в изявление Джаспър Инвентор, ръководител на делегацията на "Грийнпийс" на КОП29. Той нарече споразумението по-богатите държави да предоставят 300 млрд. долара на по-бедните за нуждите им, свързани с климата, "крайно недостатъчно" и добави, че той и други ще очакват COP30, конференцията в Белем, Бразилия, следващата година, за да поправят сделката.

"Няма да се откажем", подчерта той.

Експертът по климатична политика на „Грийнпийс“ Трейси Карти отбеляза, че финансовата цел не дава никакви гаранции, че сметката няма да бъде покрита от заеми или частно финансиране, а не от "безвъзмездно публично финансиране, от което развиващите се страни отчаяно се нуждаят".  Тя и други представители на "Грийнпийс" призоваха индустрията за добив на изкопаеми горива да плати.

Фред Неджу, панафрикански политически стратег на „Грийнпийс“ - Африка, направи едни от най-острите коментари, като нарече споразумението „климатичен колониализъм“. Той сравни сумата от 1,3 млрд. долара с това да предложиш на някого "пипета, за да напълни океана".

"Надявах се на по-амбициозни резултати - както по отношение на финансирането, така и на смекчаването на последиците - за да отговорим на мащаба на голямото предизвикателство, пред което сме изправени, но постигнатото споразумение осигурява основа, върху която да се надгражда", заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в публикация в социалната платформа X.

Парите трябва да бъдат изпратени спешно, защото много силно задлъжнели развиващи се страни, засегнати от бедствия и изостанали в революцията на възобновяемата енергия, се нуждаят от тях веднага.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:22 | 24.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 10
khao
преди 1 месец
До: cyclop Казвам ти "честно" ... няма кавивички """"" това са запетайки у космоса! :D:D Тоя плоскоземец едни кавични не може да напише, тръгнал да говори по теми от халюцинациите му.!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 1
Momchil_Matev
преди 1 месец
Нигерия брат Една от топ производителките на нефт Индия - най-населената страна, където въздуха го виждаш. Било им малко. Богатите имали правен дълг към тях Само тези двете доказват нелепостта на тези срещи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 2
cyclop
преди 1 месец
Пичове...чесссно... КвBИЧИ не може да пишем вече? Простете му на тоя български език! Позволете поне някакви думи да ползваме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 1
cyclop
преди 1 месец
Индия ***, но ако приемем измишльотинските емисии за реален фактор, те са производител на колосален процент от тях. Може би трябва Индия да плаща много повече?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 1
evlogi
преди 1 месец
Лапачите недоволни, по-малко пари за "усвояване", демек крадене...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 3
aldy
преди 1 месец
Търговията със "зелен хайвер" едва ли може да продължи вечно. Но и това, което успяха да задигнат от наивните верващи е трилиони долара бадева хвърлена пара от търговия с въздух. Остап Бендер се върти като пумпал в гроба си от завист.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още