Необходима е нова колективна количествена финансова цел, която да надгради постигнатата цел за мобилизиране на 100 млрд. долара годишно за смекчаване и адаптация в развиващите се държави. Това обсъждат експертите на 29-та Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP29), която се провежда в Баку, Азербайджан.
Мерките и инвестициите се оценяват на трилиони долари годишно и надхвърлят многократно финансовите средства, които са налични през механизмите за публично финансиране, затова се търси финансов принос от повече държави, международни финансови институции и частни капитали. Това съобщи пресцентърът на Министерството на околната среда и водите, който получава информация за форума от преговорния екип на ведомството, ръководен от Светлана Жекова, вицепрезидент на Бюрото на РКООНИК и съпредседател на Източноевропейската група за 2024 г.
В търсене на амбициозни и балансирани резултати от COP29 Европейският съюз и повечето от развитите държави настояват за затвърждаване на ангажиментите и преговори по изпълнението на целите за смекчаване и справедлив енергиен преход, поети в Дубай на COP28 преди година. Тогава държавите се споразумяха за утрояване на инсталирания капацитет за възобновяема енергия и удвояване на темпа на изпълнение на мерки за енергийна ефективност до 2030 г., ограничаване на емисиите на метан и постепенно извеждане на изкопаемите горива за постигане на климатична неутралност до 2050 г., наред с много други цели.
Много от развиващите се държави настояват за съществено увеличаване на финансовите потоци от развитите страни, без категорично да бъдат потвърдени договорените цели от Дубай. Предизвикателство за постигане на целите на COP29 е, че Европейският съюз и други развити държави не могат да гарантират значително увеличение на финансите за климат, без да има затвърдена амбиция за смекчаване и яснота за дългосрочния ангажимент на големи икономики от Г20 и други бързо развиващи се страни към новата финансова цел и целите на Споразумението от Париж.
В следващия етап на COP29 ще се проведат преговори и консултации на високо ниво, водени от двойки министри от развити и развиващи се държави, които целят да постигнат консенсус по най-сериозните разногласия и отворени въпроси. Очаква се до края на деня (21 ноември) да бъдат публикувани актуализирани преговорни текстове, включително проект на решение за Новата колективна количествена цел.