През 2023 година правителствените субсидии в световен мащаб за изкопаемите горива достигат 620 млрд. долара, което е значително намаление спрямо 2022 година, когато бяха рекордните 1,2 трилиона долара. Изчисленията са на Международната агенция за енергетика (МАЕ), а темата е сред основните на климатичната среща COP 29, която се провежда в азербайджанската столица Баку, пише Ройтерс.
Данните на МАЕ частично се потвърждават и от изчисленията на Международния валутен фонд (МВФ). Данните на фонда обаче са само до 2022 година и те също сочат, че субсидиите за изкопаемите горива надхвърлят 1,2 трилиона долара. От институцията добавят, че ако се вземат предвид щетите върху околната среда и пропуснати данъчни ползи, сумата расте до 7,1 трилиона долара, или малко над 7% от глобалния брутен вътрешен продукт (БВП) през 2022 година.
В разгара на енергийната криза много правителства подкрепиха различни петролни проекти с цел да намалят цената за обществото и субсидиите за изкопаемите горива за първи път в историята прехвърлиха границата от 1 трилион долара.
Но, според анализаторите, това създава данъчни тежести, неефективност на правителствените разходи и слагат пречки на целите за намаляването на потреблението на петрол. Реално подкрепа са получили основно петролната и газовата индустрия, както и електроенергийния сектор, които са си поделили по около една трета от направените разходи. Въглищата са останали на заден план и са получили минимална подкрепа, сочат още данните на МАЕ.
Като цяло дискусиите в Баку отбелязват нефективността, която създават субсидиите. Призивите са за тяхното намаляване в петролния сектор, което е сочено като основен лост за намаляване на производството на горива, замърсяването и ограничаването на ефектите от климатичните промени. Ограничаването на неефективните субсидии беше дискутирано още на климатичните конференции през 2021 г. и 2022 година.
От МАЕ и МВФ са категорични, че намаляването на неефективните енергийни субсидии ще възстанови баланса на пазара и ще има позитивен ефект върху бюджетите и усилията за ограничаванет на ефектите от климатичните промени.