IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В България се ползват два пъти повече найлонови торбички от средното в ЕС

Данните на Евростат обаче показват значително намаление спрямо 2019 година - ползваните торбички са наполовина по-малко

11:53 | 13.11.24 г. 3
Снимка: Kostas Tsironis/Bloomberg
Снимка: Kostas Tsironis/Bloomberg

България заема пето място по използване на найлонови торбички в Европейския съюз (ЕС), показват последните данни на Евростат за 2022 година. Според тях средно на човек от населението се падат по малко над 125 торбички на година. България не предоставя статистика за вида им - под 15 микрона (най-тънките торбички) или тези с дебелина 15-49 микрона (обикновено торбичките с дръжки).

По данни на Евростат средно в ЕС през 2022 година на човек от населението се падат 67 найлонови торбички, което е понижение от 14% спрямо 2021 година. Като цяло в общността са използвани 29,8 млрд. торбички, което е намаление от 4,7 млрд.

Статистиката обаче показва огромна ножица по отношение на използването на торбичките в отделните страни на общността - от 249 на човек в Литва до едва 4 в Белгия. Сред държавите, където се използват най-малко торбички, са още Полша (7) и Португалия (13).

Според препоръките на Директивата за найлоновите торбички към 31 декември 2025 г. страните от ЕС трябва да ползват не повече от 40 от по-дебелите торбички на човек годишно. Тънките торбички не влизат в регулациите.

Данните на Евростат показват, че в педиора 2018-2022 г. използването на тези торбички намалява с 66,2%. Намаление има и при тези с дебелина от под 15 микрона, макар и по-малко - в рамките на 24,5%.

Графика: Евростат Графика: Евростат

В България пикът на използването на найлонови торби е през 2019 година, когато броят им е малко над 200 годишно. Оттогава обаче се наблюдава тенденция към непрекъснато намаление.

В Италия, Кипър и Хърватия пък тенденцията  е обратна - хората в тези държави са използвали повече торбички през 2022 г., отколкото през 2018-2019 г., когато е пикът в повечето държави от ЕС.

Евростат води статистика за използваните торбички от 2018 г., съобразвяйки се с изисквания в европейските директиви за ограничаване на отпадъците от опаковки. Найлоновите торбички са сред големите замърсители, които обаче традиционно не се усещат като такива от хората, и за да променят навиците на потребителите, много държави вече забраняват безплатните торбички. В Тихия океан се намира най-големият засега остров от пластмаса, вече надхвърлящ размерите на щата Тексас, който се вижда и от Космоса. Това образувание далеч не е единственото в Световния океан.

В организма на риби, птици и други животински видове пластмасата е вече традиционна находка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:55 | 13.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
7167expensive
преди 1 месец
ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда - ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!---- https://cia.sh/stilmen
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 10
khao
преди 1 месец
... а във Ватникландия ако знаете тия дни колко черни торби са ползват... даже има дефицит! :D:D Добре че не ги пускат по реките, че щеше да има great vatnik vortex в центъра на Океана!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 1
hanabishi
преди 1 месец
И всяка торбичка се ползва минимум по два пъти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още