За никого не е тайна, че екстремните метеорологични условия, породени от предизвиканите от човека климатични промени, застрашават световната система за доставка на храни.
Сушите, горещите вълни, горските пожари и наводненията заедно нанасят поражения на основни култури като пшеницата и ориза, както и на морските дарове, кафето и шоколада. Но освен очевидните последици за световната хранителна верига – глад, недостиг на храна и драстично повишаване на цените – скоро може да станем свидетели на края на традиционни гастрономически култури.
Представете си Белгия без конусче, пълно с пържени картофи с майонеза, или френска франзела без дижонска горчица. Турското мезе може да се наложи да се сервира без хумус, а Нидерландия скоро може да изгуби сиренето гауда завинаги.
Euronews представя кои характерни храни в отделните държави са на ръба на изчезване заради климатичните промени.
Ще се сбогува ли Нидерландия с гаудата?
Наскоро вестник New York Times посвети репортаж на потенциалното унищожение на прочутото нидерландско сирене гауда, като експертите прогнозират, че то ще изчезне до 100 години.
Годишната стойност на износа на нидерландското сирене възлиза на 1,6 млрд. евро, но град Гауда, който винаги е бил уязвим от заливане поради ниското си морско равнище, е все по-застрашен от наводнения, предизвикани от климатичните промени.
„След 100 години вече не бих очаквал много сирене от Гауда“, казва Ян Ротманс, професор в университета „Еразъм“ в Ротердам, пред New York Times. „Ако земята се превърне във вода и кравите изчезнат, сиренето ще трябва да идва от източната част на страната и вече няма да е гауда.“
Мидите може да отпаднат от менюто в Гърция
Тази година гръцките производители на морски дарове съобщиха, че уловът на миди за сезона е намалял с 90% след поредица от горещи вълни в основния район за производство на миди – Солунския залив.
Горещините през юли доведоха до повишаване на температурата на морето над 30°C в продължение на дни, убивайки мидите. Преди това страната е наблюдавала масова смърт на миди през 2021 г., но тогава учените прогнозираха, че сценарият няма да се повтори до 2031 г.
За някои земеделски стопани 100% от мидените личинки за следващата година са били унищожени, което означава, че през 2025 г. няма да има реколта от миди, а гръцките предястие с миди „саганаки“ може да не са налични в много таверни. Ястието често се приготвя с гръцкото сирене фета, което според някои изследователи на устойчивото развитие ще изчезне до 2050 г.
преди 1 час За никого не е тайна, че започва ли някое писанийце със "За никого не е тайна, че...", то е долнопробно, гннняссно манипулативно творенийце, целящо да наложи някакво твърдение, което е точно обратно на действителността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час До: гъбко спокойно, те ще си го обяснят с аджендата и заговор на илюминатите, или просто ще садят някаъде гора дойкато гледат в ексела и проклинат зеления хайвер!....После пак ще има, бяхте прави, ама еди си кво.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час Друзята антиваксъре-газовици-фронтоваци, искаха един по-топъл и фрагментиран свят. Е. Получават го. Са малко скъпо им иде маслото, ама ... Това е началото, само ще става по-скъпо, докато зачезват частично реколти. След това ще започнат да зачезват цели реколти, тогава няма да е скъпо, а въобще няма да го има. И най-малкият им проблем ще бъде, трябва ли да карат електрички или не ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар