В края на 2023 година на климатичната конференция COP28 в Дубай 200 държави подписаха историческо споразумение за увеличаване на усилията за подобряването на енергийната ефективност, но развитието на нещата са такива, че сме много далеч от изпълнението на заявените ангажименти в тази област, сочи доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ).
В него се отбелязва, че през миналата година много държави и компании прилагаха мерки за намаляване на енергийната интензивност заради кризата, която повиши съществено цените на енергоресурсите. Сега обаче усилията се забавят - особено в развитите икономики, а в развиващите се отчита много слаб прогрес, отчитат анализаторите.
Общо частните и публичните инвестиции за подобряване на ефективността в сградния сектор, транспорта и индустрията през 2024 година ще се повишат с 4% до 660 млрд. долара. От МАЕ обаче отчитат, че това е недостатъчно, за да бъдат изпълнени поетите ангажименти по отношение на промените в климата и към 2030 година те трябва да се утроят до 1,9 трилиона долара годишно.
Нови мерки или актуализиране на стари планове са предприети в държавите, които представляват 70% от търсенето на електроенергия. Сред тях са Европейският съюз (ЕС), който актуализира разпоредбите за сграден фонд с нулеви емисии до 2050 година, включително и за насърчаване на реконструкцията на съществуващи сгради. Китай също направи преглед и промени стандартите за електро уредите и засили националните цели за ефективност, а САЩ затегнаха своите стандарти за икономия на гориво за тежкотоварни превозни средства.
Мерките за енергийна ефективност са сочени като едни от важните за енергийната трансформация. Според оценките на МАЕ ако те са адекватни, те могат да допринесат за намаляването на потреблението на петрол със 70% до 2050 година и на природен газ с 50% до 2030 година. Това ще доведе до намаляване на въглеродните емисии с една трета до 2030 година и ще подкрепи усилията за въглеродна неутралност към 2050 година.
Като цяло работните места в сферата на енергийната ефективност са 10 млн. Броят им намаля съществено по време на пандемията от коронавируса, но и секторът се възстанови през 2023 година, която беше и рекордна по отношение на цените на електроенергията и на енергоресурсите. От МАЕ отчитат и липсата на подготвени кадри, които забавят изпълнението на някои проекти.