IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Проблемът с безводието в България започва да разкрива мащабите си

Увеличават се населените места в страната на воден режим, премиерът разпореди екоминистерството да предприеме спешни действия

17:27 | 07.11.24 г. 8
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Ситуацията с водоснабдяването е критична на много места в страната

В няколко населени места в област Шумен има въведен режим на водата. Във връзка с намален дебит на водоизточниците и нарушено водоподаване в населените места в община Върбица е въведено режимно водоподаване в град Върбица, с. Конево, с. Ловец, с. Нова бяла река, с. Иваново. Вода от язовир „Тича“ ще се подава приоритетно за питейно-битово водоснабдяване, увери вчера служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров. Регионалната здравна инспекция в Шумен препоръча водата от чешмите в града и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич да не се използва за пиене и приготвяне на храна.

При общ обем на яз. „Тича" от 311,8 млн. куб. метра наличният обем е 141,32 млн. кубични метра към 6 ноември, каза пред БТА Ирина Димитрова, директор на дирекция „Контрол“ в Басейнова дирекция „Черноморски район“. Това са 45,32% наличен обем спрямо общия обем към момента.

В община Смядово е въведено режимно водоподаване в с. Александрово, с. Веселиново, с. Риш, с. Черни връх. Режимно водоподаване е въведено в с. Църквица в община Никола Козлево, както и в с. Златар в община Велики Преслав.

Силно намален е дебитът на питейните водоизточници в област Ямбол заради засушаването. В региона няма язовири за битово-питейно водоснабдяване, разчита се изцяло на сондажи. Обемите на язовирите за напояване са с нормални нива към момента. Заради хронично безводие община Стралджа в Ямболско отново е пред обявяване на частично бедствено положение. Заради проблеми с водоподаването частично бедствено положение бе в сила повече от два месеца в 20 от общо 22-те населени места в общината – от средата на юли до началото на октомври т.г.

Източник: БГНЕС Източник: БГНЕС

Липсата на валежи, на язовир и големите загуби по вътрешната водопреносна мрежа в населените места са причините за режима на водата в Ловешко. Близо 60 хил. души са засегнати към момента от проблема с водоподаването. Това съобщи изпълнителният директор на „ВиК“ АД-Ловеч инж. Данаил Събевски. Ловеч, Тетевен, Ябланица и няколко населени места в областта са на воден режим заради пресъхване на водоизточниците и намален дебит. Част от селата имат вода само по два-три часа на пет дни, други като село Дъбрава от няколко месеца са без водоподаване и ползват вода от водоноски.

Язовирите в област Разград са пълни наполовина, а захранването с вода за питейно-битови нужди в региона е чрез кладенци и сондажи, съобщи главният експерт в областната администрация Николай Атанасов. Той посочи още, че водните обекти на територията на областта са в добро техническо и експлоатационно състояние, няма такива в аварийно или предаварийно състояние.  Всички населени места в област Разград са обезпечени с питейна вода и няма опасност от въвеждането на воден режим или някакви други проблеми с водоснабдяването. Като основен проблем за липсата на вода в региона експертът изтъкна амортизираната водопроводна мрежа и пропуските в работата на ВиК операторите. 

Количеството вода в язовир "Бели Искър" е достатъчно и няма опасност за преминаване към режим на водата, съобщиха от "Софийска вода" АД по повод информацията на Министерството на околната среда и водите, че за ноември се налага да се намалят разрешените за ползване водни обеми от язовирите. Към момента техническото състояние на язовира, включително на язовирната стена, е добро и водата е в норма. Завиреният обем на язовира е 6 978 200 куб. метра, максималният допустим обем е 13 408 500 куб. метра. Язовир "Бели Искър" осигурява водоснабдяването на 20% от град София, както и на Самоков и селата Алино, Белчин, Мала Църква, Горни Окол,  Долни Окол, Райово и Рельово. 

От регионалното министерството изтъкват, че внимателно следят ситуацията с водоснабдяването в цялата страна и припомнят, че беше взето решение да се размрази проектът за изграждане на яз. "Черни Осъм" за Плевен и Ловеч. Освен това до края на годината трябва да приключи строителството и да започне първоначалното завиряване на яз. "Луда Яна" и пречиствателната станция за питейни води към него. Изготвя се анализ за Южното Черноморие, като се търсят най-ефективните варианти за справяне с кризата.

Продължава изпълнението на проекти за рехабилитация на стари, както и за търсене на нови водоизточници за алтернативно питейно-битово водоснабдяване. Работи се усилено и за съществено намаляване на загубите по ВиК мрежата.

В резултат от пониженото количество валежи, намаления дебит, повишената сезонна консумация на вода, високите температури, липсата на резервни водоизточници, остарялата ВиК инфраструктура в много населени места има необходимост от ограничаване на потреблението на вода. От МРРБ обръщат внимание, че осигуряването на вода за питейни и битови нужди на населението чрез съвременна ВиК инфраструктура е свързано с цялостното управление на водния ресурс на страната.

Част от решенията за подобряване на ефективността и контрола е чрез осигуряване на резервни водоизточници и приоритизиране на стратегически язовири, които трябва да се построят или рехабилитират, за да се гарантират водните запаси на страната за решаване на проблема с водоснабдяването на населението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:51 | 08.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

8
rate up comment 14 rate down comment 3
Tikva007
преди 1 месец
До: grantis #6: За да пишеш тези измишльотини, или трябва да си ддеббилл, или изобщо не си наясно с предназначението на това глаголно време, което използваш - първо лице, множествено число в минало свършено време, защото то може да се прилага от свидетел на описаните от теб събития, а ти няма как да си била, защото и от самолет се вижда, че тогава си била още във вид на полюционно петно по ггащитте на баща ти. Писането на измислени спомени е като да си изсипеш дамската чанта в кеннтеффа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 17
khao
преди 1 месец
До: Tikva007 кво плачеш мааа, повечето вецове са на твоите бивши партийни другари... много ясни че все още не е от климата, не словоблудствай с тая *** уста! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 21
grainis
преди 1 месец
До: aldy - Като ти чета потресаващите брътвежи, се чудя как така уж имахме напояване, бяхме икономика на 28 място в света, пък през 1989г. внасяхме чесън, лук, картофи и царевица, имаше режим на тока 3 към 1, опашки за хляб и мляко, магазините бяха празни - ама празни , бензиностанциите - затворени, пълнехме бензин в туби на Магурата, а в хазната бяха останали 500 хил. лв. Имахме 12 млрд. долара външен дълг и Луканов обяви поредния - трети фалит на държавата ? На *** ли ни правите ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 18
grainis
преди 1 месец
Във всеки един момент в до 1км висок пласт от въздух над Софийското Поле има над 18 млн. тона вода във вид на водни пари, които могат да се кондензират на нулева себестойност с помощта на различни технологии - като например тази на МИТ - https://news.mit.edu/2017/MOF-device-harvests-fresh-water-from-air-0414 - и още много други, да се пречиствати и ползват неограничено, за всякакви промишлени, комунални, агро и битови нужди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 месец
Дали е някакво съвпадение, или има някаква зависимост от факта, че на най-проблематичните язовири - Капринка, Жребчево, Тича, Камчия, Цонево - има ВЕЦ-ове, които повечето вече са частни? Миналия септември спрях за 2 дни на Копринка - беше пълен на 80%. Тази година още през юни беше останала една локва. От климата ще да е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 22
khao
преди 1 месец
До: aldy хаха, отдавна не бях чувал доброто старо "Костов е виновен", но си прав... беше мега зле, най добре живеехме при Луканов и Жан, тогава джоба ми се пукаше от левове и купони!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 6
aldy
преди 1 месец
През тежкото комунистическо иго поливните площи бяха стигнали 12 милиона декара, с планове за увеличаването им до 20 млн дка. Беше изградена стройна система от язовири, помпени станции, напоителни канали и управление на цялата система. След избухването на дермократията всичката тази безценна инфраструктура се подхвърли на разграбване и рушене. За какво ни е поливане, като можем да си купим всичко отвън - това бяха типичните разсъждения на типове като Иван Костов. И рушаха и разпродаваха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 16
khao
преди 1 месец
по скоро проблема с кражбите ... присетих се за един водопровод по спешност, до Перник, той дали работи още? ...или метнахме едни пари зада прикрием една кражба?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още