IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Проблемът с безводието в България започва да разкрива мащабите си

Увеличават се населените места в страната на воден режим, премиерът разпореди екоминистерството да предприеме спешни действия

17:27 | 07.11.24 г. 8
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Увеличават се населените места на воден режим в България, а все повече язовири вече са под 50% от обемите си. Това става ясно от изявления на местните власти и институции.

В регионалното министерство днес се провежда среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за Черноморието.

Институциите посочват много причини за намаляващата вода у нас - по-малко валежи, намален дебит, повишена сезонна консумация, високи температури, липса на резервни водоизточници и остаряла ВиК инфраструктура. Като решения се приоритизират резервните водоизточници и стратегическите язовири, които тепърва трябва да се построят или да се ремонтират. 

Експерти: Вода в България има, проблемът е в управлението

"Погледнато на многогодишна база, вода има. Проблемът обаче е в нейното разпределение през годината и в климата, който в последните години става все по-колеблив. Това е проблемът - ние да уловим по-рационално тази вода, която пада в моментите с валеж, които стават все по-кратки, но някои са по-изразени като количество", коментира проф. Емил Гачев от секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН. Пред БНР той подчерта, че подобряването на начина на разпределение на водния ресурс е предизвикателство пред страната. 

„На многогодишна база водният ресурс е достатъчен, но не и ако се вглеждаме в отделните сезони“, категоричен е специалистът. Той напомни за дългата суша през лятото и последващите малко валежи. Според него властите се надяват, че валежите ще свършат работата на тези, които не са се погрижили да има адекватно съхраняване и разпределение на водата. Ако не я свършат обаче, хората остават без вода, отбеляза той.

Проф. Гачев изтъкна и големите запаси от подземни води, които не се използват рационално. Според него това е една възможност нещата да се подобрят. Той наблегна и на състоянието на ВиК инфраструктурата и загубите. По думите му за всяка част от страната решението е специфично. 

Той посочи също, че трябва незабавно да предприемем мерки за развитието на горите. „Гората е инвестиция в бъдещето“, подчерта той и обясни, че когато има добре развита гора, тя пази от суша и наводнения. По думите му нямаме никакво време за губене, а трябва да започнем залесителна кампания.

Вода в България има, смята и проф. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. По думите му средногодишно страната разполага с около 15 млрд. куб. метра възможности за вода и отделно 5 млрд. куб. метра подземни води. Същевременно разходът на вода общо средногодишно е около 5 млрд. млрд. куб., посочи той.

По думите му България разполага с четири пъти повече ресурси, отколкото са необходими. Проблемът според него е в управлението. Няма проблеми там, където има големи язовири за чисто водоснабдяване, и там, където има язовири за напояване и са трансформирани за водоснабдяване. По думите му, където има язовир, не би следвало да има проблеми. При намаляване на притока на вода в язовирите има приоритети, напомни експертът и подчерта, че водоснабдяването на населението е на първо място. 

Една от основните възможности за справяне с кризата с водата е намаляване на загубите на вода, категоричен е професорът и посочи два подхода - възможно най-голяма подмяна на старата водопроводна мрежа и постоянно провеждане на политика от всички ВиК оператори. Той препоръчва да се изготви програма за намаляване на загубите на вода и тя да се изпълнява. 

Премиерът разпореди спешни действия

Във връзка с безводието в страната днес премиерът Димитър Главчев разпореди на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да предприеме спешни действия.

В най-кратки срокове да бъде свикана среща в Министерството на околната среда и водите във връзка с намалелия полезен обем на язовир „Тича“ и недостига на вода за питейно-битови нужди. Главчев очаква МОСВ в най-кратки срокове да организира работна среща с участието на всички ресорни министерства за набелязване на мерки за справяне с кризата.

Поради мащабите на проблема с безводието в страната премиерът препоръча на министъра на околната среда и водите да разгледа възможността да свика заседание на Висшия консултативен съвет по водите, за да бъде привлечено допълнително експертно и научно мнение за справяне с кризата. Друг механизъм, който би могъл да бъде задействан с цел ангажирането на всички отговорни ведомства и подобряване на координацията и взаимодействието между тях, е чрез Координационния съвет по водите.

В качеството му на председател на съвета, министърът на околната среда и водите може да свика извънредно заседание, на което да бъде обсъден докладът на работната група за справяне с безводието, създадена по разпореждане на премиера Главчев, и в спешен порядък да бъдат предложени мерки и действия по проблема.

Междувременно от МОСВ вчера излязоха с апел да се предприемат спешни действия за осигуряването на питейно-битовото водоснабдяване, както и ВиК операторите да прецизират заявките си за 2025 г. Ведомството влезе в задочна полемика с "Напоителни системи" заради предупреждението, че заради безводието водата за напояване през 2025 г. ще бъде по-малко в сравнение с 2024 г. и че дружеството трябва да намали разхищенията. От "Напоителни системи" посочват в съобщение, че продължават да инвестират в рехабилитация на съоръжения за напояване от язовирите, напоителни канали и помпени станции.

Строителството на язовири е ключово

"Трябва да има политическа воля за приемане на цялостна стратегия за управление на водите с хоризонт 2050 г. и изграждане на нови язовири", заяви в началото на септември регионалният министър Виолета Коритарова в парламента по време на изслушване за водната криза в страната, в което бяха изслушани министрите и на другите отговорни ведомства. 

Проф. д-р инж. Димитър Кисляков от катедра "Хидротехника и хидромелиорации" на Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия акцентира в интервю за БТА в края на юли върху факта, че в България се наблюдава силно неравномерен характер на оттока на нашите вътрешни реки. По думите му България е  учебникарски пример за необходимостта от язовири - когато има, да уловим това, което има, за да го ползваме, когато го няма, коментира тогава ученият. Според него променената обстановка в страната - демографска и стопанска, налага извършването на дългосрочни водностопански изследвания, които биха дали актуалните стойности от това колко и къде е необходимо да се изградят нови язовири. Той изтъкна, че подобни стратегии би трябвало и да се изпълняват, а не само да останат хартиен документ.

Ученият посочи, че в страната има общо около 5800 язовира, съгласно данни на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, като големите са 212. Новите язовири след 1989 г. са общо 3, плюс завършения ремонт на яз. "Студена", каза тогава професорът. 

Последна актуализация: 06:51 | 08.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

8
rate up comment 14 rate down comment 3
Tikva007
преди 1 седмица
До: grantis #6: За да пишеш тези измишльотини, или трябва да си ддеббилл, или изобщо не си наясно с предназначението на това глаголно време, което използваш - първо лице, множествено число в минало свършено време, защото то може да се прилага от свидетел на описаните от теб събития, а ти няма как да си била, защото и от самолет се вижда, че тогава си била още във вид на полюционно петно по ггащитте на баща ти. Писането на измислени спомени е като да си изсипеш дамската чанта в кеннтеффа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 17
khao
преди 1 седмица
До: Tikva007 кво плачеш мааа, повечето вецове са на твоите бивши партийни другари... много ясни че все още не е от климата, не словоблудствай с тая *** уста! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 21
grainis
преди 1 седмица
До: aldy - Като ти чета потресаващите брътвежи, се чудя как така уж имахме напояване, бяхме икономика на 28 място в света, пък през 1989г. внасяхме чесън, лук, картофи и царевица, имаше режим на тока 3 към 1, опашки за хляб и мляко, магазините бяха празни - ама празни , бензиностанциите - затворени, пълнехме бензин в туби на Магурата, а в хазната бяха останали 500 хил. лв. Имахме 12 млрд. долара външен дълг и Луканов обяви поредния - трети фалит на държавата ? На *** ли ни правите ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 18
grainis
преди 1 седмица
Във всеки един момент в до 1км висок пласт от въздух над Софийското Поле има над 18 млн. тона вода във вид на водни пари, които могат да се кондензират на нулева себестойност с помощта на различни технологии - като например тази на МИТ - https://news.mit.edu/2017/MOF-device-harvests-fresh-water-from-air-0414 - и още много други, да се пречиствати и ползват неограничено, за всякакви промишлени, комунални, агро и битови нужди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 седмица
Дали е някакво съвпадение, или има някаква зависимост от факта, че на най-проблематичните язовири - Капринка, Жребчево, Тича, Камчия, Цонево - има ВЕЦ-ове, които повечето вече са частни? Миналия септември спрях за 2 дни на Копринка - беше пълен на 80%. Тази година още през юни беше останала една локва. От климата ще да е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 21
khao
преди 1 седмица
До: aldy хаха, отдавна не бях чувал доброто старо "Костов е виновен", но си прав... беше мега зле, най добре живеехме при Луканов и Жан, тогава джоба ми се пукаше от левове и купони!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 6
aldy
преди 1 седмица
През тежкото комунистическо иго поливните площи бяха стигнали 12 милиона декара, с планове за увеличаването им до 20 млн дка. Беше изградена стройна система от язовири, помпени станции, напоителни канали и управление на цялата система. След избухването на дермократията всичката тази безценна инфраструктура се подхвърли на разграбване и рушене. За какво ни е поливане, като можем да си купим всичко отвън - това бяха типичните разсъждения на типове като Иван Костов. И рушаха и разпродаваха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 16
khao
преди 1 седмица
по скоро проблема с кражбите ... присетих се за един водопровод по спешност, до Перник, той дали работи още? ...или метнахме едни пари зада прикрием една кражба?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още