Тази година „почти сигурно“ ще засенчи 2023 г. като най-горещата в света от началото на воденето на статистика, съобщи Службата за климатични промени на ЕС „Коперник“, цитирана от Ройтерс.
Данните бяха публикувани преди климатичната среща на ООН COP29 в Азербайджан, къето страните ще се опитат да договорят голямо увеличение на финансирането за справяне с изменението на климата. Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ подкопава очакванията за разговорите.
Службата „Коперник“ съобщи, че от януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на годината не понижи температурите почти до нула градуса.
„Основната причина за рекорда тази година е изменението на климата“, коментира директорът на службата Карло Буонтемпо. „Климатът като цяло се затопля. Той се затопля на всички континенти, на дъното на всички океани. Затова ще продължим да наблюдаваме подобряването на тези рекорди“, допълни Буонтемпо.
Учените съобщиха, че 2024 г. ще бъде и първата година, в която планетата е с над 1,5 градуса по Целзий по-топла, отколкото в прединдустриалния период от 1850 г. до 1900 г., когато хората започват да горят изкопаеми горива в индустриален мащаб.
Въглеродните емисии от горенето на въглища, петрол и газ са основната причина за глобалното затопляне.
Соня Сеневиратне, климатолог в университета ETH Zurich, казва, че не е изненадана от преминаването на границата и призова правителствата на COP29 да договорят по-силни действия за откъсване на икономиките им от изкопаемите горива.
„Границите, които бяха определени в Парижкото споразумение, започват да рухват предвид твърде бавното темпо на климатичните действия в цял свят“, отбелязва тя.
В Парижкото споразумение през 2015 г. държавите приеха да се опитат да предотвратят опасността глобалното затопляне да премине 1,5 градуса по Целзий, за да избегнат най-лошите последици.
2024 г. е напът да се превърне в най-горещата в историята. Графика: Bloomberg LP
Светът не е нарушил тази цел, която означава средните температури в света да са по-високи с 1,5 градуса по Целзий в рамките на десетилетия, но службата „Коперник“ вече очаква светът да премине целта от Париж около 2030 г.
„Съвсем близо сме до този момент“, казва Буонтемпо.
Всяко малко повишение на температурите води до крайно време.
През октомври бедствени проливни дъждове отнеха живота на стотици хора в Испания, рекордни горски пожари опустошиха Перу, а наводнения в Бангладеш унищожиха над 1 млн. тона ориз, тласкайки цените рязко нагоре. В САЩ ураганът „Милтън“ също се влоши от изменението на климата, причинено от хората.
Службата „Коперник“ води статистика от 1940 г., но разполага с данни за температурите в света до 1850 г.
преди 1 месец "най-горещата в историята" оо не, то било ..."най-горещата от началото на воденето на статистика" КАК СТЕ БЕ ПРОПАГАНДИЧКАТАА отговор Сигнализирай за неуместен коментар