IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Наводненията в Испания показват необходимост от по-качествени предупреждения

За да останат устойчиви, общностите трябва да се подготвят за екстремни събития, преди да са се появили

20:11 | 06.11.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Наводненията в Испания са един пример за поразително екстремно метеорологично събитие. В най-тежко засегнатите региони на 29 октомври 2024 г. паднаха повече от 400 литра дъжд на квадратен метър само за осем часа.

Спасителните мерки и почистването след бедствието продължават, а последствията ни дават известна представа за това, което ни чака заради климатичните промени, пише Bloomberg.

Броят на загиналите надхвърли 200 души - число, което вероятно ще се увеличи, тъй като все още се издирват лица, обявени за изчезнали.

Бърз частичен анализ на потопа от World Weather Attribution изчислява, че причинените от човека промени в климата са направили валежите с около 12% по-тежки и са удвоили вероятността от буря с такава интензивност.

Има основателен гняв за бавната реакция от страна на испанските власти, заедно с противоречивите сметки за времето на сигналите с предупреждения за бедствието. Агенцията за гражданска защита в региона на Валенсия не е успяла да изпрати сигнал до телефоните на жителите до след 20:00 часа в деня на бурята, когато някои улици вече са били под вода и хората са били в сериозна опасност.

Марибел Албалат, кметът на Пайпорта, град в засегнатия регион, описва ситуацията като „капан“, тъй като много жители са решили да влязат в подземни гаражи във възможно най-лошия момент в опит да преместят колите си на по-високо място.

Вместо да поемат отговорност за грешките, лидерите на регионалните и централните правителства се сочат с пръст едни други. Когато министър-председателят Педро Санчес и крал Фелипе VI най-накрая посетиха Пайпорта, приемът от страна на хората беше враждебен.

Няма как да разберем точно какво се е объркало в Испания, освен ако не се проведе разследване, но това не е първият път, когато в Европа не се отправят предупреждения за наводнения. През юли 2021 г. например внезапни наводнения в Германия убиха 189 души. Анализът на системата за предупреждение за наводнения установи, че има сериозни слабости. Данните показват, че много жители не са получили предупреждение или са подценили мащаба на потопа, докато до 50% от предупредените не са знаели какви стъпки да предприемат, за да защитят себе си и имуществото си.

Предупрежденията са полезни, само ако хората в застрашените от наводнения райони и агенциите за гражданска защита „получават и забелязват предупреждението навреме, вярват на предупреждението, разбират съдържанието му и знаят как да реагират и да се държат адекватно“. В Германия случаят не е такъв, а очевидно и в Испания.

Предоставянето на ефективни прогнози и предупреждения може да бъде предизвикателство. Метеорологичните модели в наши дни са доста точни, но е изключително трудно да се предвиди точно къде ще ударят гръмотевични бури и дали дъждът ще се превърне в внезапни наводнения, тъй като това зависи от много местни променливи, например от топографията, инфраструктурата и повърхностите.

Допълнително затруднение внася фактът, че ставаме свидетели на редки събития все по-често поради изменението на климата. Трудно е да се предвиди какво би било въздействието, ако годишните валежи на едно място се изсипят за 24 часа, след като никога преди такова нещо не е наблюдавано. Това важи както за синоптиците, така и за обществеността.

Въпреки че генерирането на по-прецизни прогнози би било полезно, ние също така често не съобщаваме достатъчно ефективно информацията, с която вече разполагаме. Подобряването на съобщенията е по-бързо и по-лесно от разработването на нови метеорологични модели, но изисква координация между множество заинтересовани страни - метеоролози, местни власти и дори бизнеси, които могат да играят важна роля в предаването на информация за заплахи.

Това е развиваща се област на науката. Както установяват поведенческите икономисти, хората невинаги се държат рационално. Например, по време на смъртоносно избухване на торнадо през 2013 г. в Оклахома, хиляди хора напуснаха домовете си с коли въпреки съобщенията за опасностите от среща с такова явление, докато хората са в превозно средство.

Сега се преразглеждат системите за предупреждение за времето. Трябва ли да има нова категория на предупреждение над червено за наистина сериозни събития? Колко ясни трябва да бъдат съобщенията какво да правят хората? Как трябва да се комуникират рисковете? Перспективата за животозастрашаващи внезапни наводнения се разбира по-лесно от прогнозите за 400 mm дъжд, но има баланс, който трябва да се намери: изпращането на твърде много предупреждения може да доведе до недоверие или умора у хората.

Обикновено системите за прогнозиране, предупреждение и реакция отбелязват скок на финансирането след събитие с мащаба на наводненията във Валенсия. За известно време хората ще обръщат повече внимание: отговорът на наводнението в Барселона миналата седмица можеше да е много различен, ако хората не бяха видели колко сериозна е ситуацията във Валенсия няколко дни преди това.

Във вторник премиерът на Испания Педро Санчес обеща пакет от помощи за 10,6 млрд. евро,  включително директна помощ за домакинствата и средства за градските правителства за ремонти и реконструкция. Това, което е необходимо обаче, са инвестиции, за да се гарантира, че Испания е готова за бъдещи екстремни валежи.

В крайна сметка, за да останат устойчиви, общностите трябва да се подготвят за екстремни събития, преди да са се появили. Хората трябва да знаят дали са изложени на риск от наводнения още преди прогнозата за дъжд. Властите трябва да имат планове за действие за затваряне на пътища и реакция на спешните служби. Градовете трябва да бъдат построени с пространство за вода, за да се намали рискът от наводнения.

Интегрирането на сигнали с други платформи – Google Maps, например – може да помогне за насърчаване на хората към безопасно и защитно поведение. Системите за предупреждение и тези, които ги управляват, се нуждаят от достатъчно инвестиции.

Когато гъсто населен градски район е наводнен от дъжд, въздействията очаквано ще са сериозни. Добре функциониращите процедури за прогнозиране и предупреждение могат да спасят животи и да намалят щетите от екстремни метеорологични явления. Климатичната криза няма как да изчезне, а бедствието в Испания трябва да бъде сигнал за събуждане и подготовка за следващи екстремни явления.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:11 | 06.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

Финанси виж още