IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайските въглеродни емисии достигнаха рекордна цена

Пекин планира таван за замърсяването на производителите на стомана, алуминий и цимент

20:17 | 14.10.24 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

През 2021 г. Китай въведе схема за търговия с емисии въглероден диоксид, в която бяха включени големите индустриални производители, включително и повече от 2200 енергийни компании, емитиращи над 4,5 млрд. тона въглероден диоксид годишно. Целта е насърчаване на зеления преход в страната. По данни на Международната агенция за енергетика (МАЕ) Китай е световният лидер по въведени нови ВЕИ мощности, както и водещият производител на съоръжения за зелени мощности.

Националната агенция за търговия с въглерод в Китай съобщи на 14 октомври, че цената на емисиите расте с 35% от началото на годината и вече достига рекордните 103,49 юана (14,62 долара) за тон.

Причината за поскъпването са изявленията на правителството, че ще затегнат правилата за търговия с емисии, посочва Bloomberg. Новите регулации предвижда таван на емисиите за стоманената индустрия, както и за производството на алуминий и цимент през следващата година. По-стриктни ще бъдат правилата за производителите на електроенергия от изкопаеми горива.

Според правилата сега компаниите получават известен брой безплатни емисии от държавата, но трябва да купуват допълнителни количества от пазара, ако надвишават определените количества.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:18 | 14.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 2
evlogi
преди 1 месец
Пак китайски номера. На кого ги плащат тези квоти-на държавата си.Която после им ги връща по една или друга форма, дали през преки или косвени субсидии, все тая..Залъгват шараните , че вършат нещо ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още