През последните години секторът на възобновяемата енергия се развива бързо, основно благодарение на изграждането на нови соларни мощности. Очакванията са, че до края на това десетилетие зелените източници ще доставят около половината от потребяваната електроенергия в световен мащаб, пише в своя последен обзор за ситуацията в сектора Международната агенция за енергетика (МАЕ).
Според анализите между 2024 г. и 2030 г. ще бъдат добавени нови ВЕИ мощности с капацитет 5,5 теравата, което значи три пъти по-бърз растеж спрямо 2017-2023 година. Но това няма да е достатъчно, за да бъде постигната целта за утрояване на зеления капацитет между 2022 г. и 2030 г., която беше одобрена на климатичната среща COP28, провела се в Дубай. Според оценката на МАЕ увеличението ще бъде в рамките на 2,7 пъти.
На база на сегашното развитие на пазара и политиките на правителствата 60% от новите инсталации ще бъдат в Китай. Това означава, че около половината от зелените централи в света ще бъдат в Поднебесната империя.
Другият неочакван лидер на пазара е Индия - ако Китай е страната, която добавя най-много нови зелени мощности, в Индия ръстът на сектора е най-бърз сред големите икономики в световен мащаб, пише още МАЕ.
Соларните панели са водещата технология и вероятно това ще се запази и през следващите години до 2030 година. Причината са не само големите паркове, но и все повечето фотоволтаици на покривите на сградите. МАЕ очаква и възстановяване на вятърната енергетика - соларните панели и вятърните турбини са едни от най-евтините опции за нови енергийни мощности за почти всяка държава по света, и то не само заради зелените цели и енергийния преход, допълват анализаторите от организацията.
Според тях, ако тенденциите на пазара се запазят, 80% от капацитета за производство на зелена енергия ще бъде съсредоточен в 70 държави. Повечето от тях ще надминат заявените планове за използване на ВЕИ до 2030 година.