IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Забавянето на промишлеността прави въздуха в Китай по-чист, а дишането - по-лесно

Концентрацията на фини частици във въздуха е спаднала с 2,9% през първата половина на 2024 г.

17:17 | 28.09.24 г. 3
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Качеството на въздуха в Китай се подобрява, тъй като промишлената дейност се свива, а енергийният и транспортният сектор ускоряват усилията за намаляване на въглеродните емисии, предава Bloomberg.

Концентрацията на фини частици във въздуха е спаднала с 2,9% през първата половина на 2024 г. спрямо същия период на предходната година. Това се посочва в доклад на базирания във Финландия Център за изследване на енергията и чистия въздух.

Подобренията в качеството на въздуха са най-осезаеми в югозападната част на страната, където възстановяващата се водноелектрическа енергия намалява необходимостта от изгаряне на въглища.

Пекин води десетилетна битка със смога, като същевременно се опитва да балансира между здравните и социалните ползи от чистия въздух и икономическия растеж. Подобренията, постигнати през десетилетието до 2022 г., увеличиха средната продължителност на живота с две години, но през 2023 г. напредъкът се забави, тъй като властите се съсредоточиха върху подпомагането на икономиката.

Замърсяването на въздуха в Китай е намаляло рязко. Изображение: Bloomberg Замърсяването на въздуха в Китай е намаляло рязко. Изображение: Bloomberg

През първата половина на 2024 г. трудностите в сектора на недвижимите имоти доведоха до забавяне на производството на строителни материали като цимент, чугун и сурова стомана. Междувременно напредъкът в областта на чистата енергия помогна да се посрещне новото търсене на електроенергия само с незначително увеличение на производството от централи на изкопаеми горива.

„В енергийния сектор, който е основен двигател на ръста на емисиите в Поднебесната империя, се наблюдава значително забавяне на нарастването на емисиите поради силния ръст на производството на слънчева и вятърна енергия“, коментира Чънчън Циу, анализатор за Китай в CREA.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:17 | 28.09.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 4
Алехандро
преди 1 месец
Американския дълг е 120% от GDP. Смята се, че Китайския може да достигне до 360%, но най-лошото е, че е скрит и не се вижда от външни инвеститори. Още по-лошо е, че голяма част от него е в долари, докато американския е в собствена валута.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 4
Алехандро
преди 1 месец
На хартия бюджета на Китай изглежда ОК. Но всичко освен тези няколко защитени правителствени банки е с обромен риск. Най-лошото е че главните в;ложители и инвеститори в тези регионални банки са регионалните правителства. Общия обен на лошите неизплащаеми заеми е над $32 Трилиона. Затова миналата година товаришч Си идва в Сан Франциско да се кълне пред знамето, че е най-големия капиталист и ще пази чуждите инвестици като зеницата на окото си. Не видях някой да клъвне и да прати пари за Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 4
Алехандро
преди 1 месец
Китай вече надвишава дълг от 320% от БВП, пръснат и скрит вътрешно из провинциите. Наскоро гледах списък на първите 100 строителни предприемачески компании в Китай. Това са само тези които имат инвеститори от чужбина. Около 70 не могат да обслужват заемите си. Ако не могат да обскужват заемите си банките ще фалират. ККП са изолирали няколко големи банки и всичко останали да се спасява както може.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още