България остава на първо място в ЕС по спад на емисиите на парникови газове през първото тримесечие на тази година с понижение от 15,2%, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
След страната ни се нареждат Германия (-6,7%) и Белгия (-6%), а общо 20 страни са успели да намалят емисиите си на парникови газове на годишна база.
Източник: Евростат
България попада също сред страните членки, които през първото тримесечие са успели едновременно да понижат емисиите си на парникови газове и да повишат брутния си вътрешен продукт (БВП), сочат още данните на Евростат.
Още 12 страни, за които са налични данни, се успели да постигнат това – Белгия, Дания, Испания, Франция, Италия, Унгария, Полша, Португалия, Словакия, Швеция и Хърватия.
В други осем страни – Чехия, Германия, Естония, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Австрия и Финландия, емисиите на парникови газове са намалели, но брутният им вътрешен продукт също е спаднал.
На ниво ЕС емисиите на парникови газове в икономиката се оценяват на 894 млн. тона еквивалент на въглероден диоксид, което е спад с 4% спрямо същото тримесечие на 2023 г., когато те са достигнали 931 млн. тона.
В същото време БВП на съюза е останал стабилен, като е отбелязъл малък ръст от 0,3 на сто през първото тримесечие спрямо година по-рано.
През първото тримесечие секторите от икономиката, отговорни за най-големите намаления на емисиите спрямо първото тримесечие на 2023 г., са били електро- и газоснабдяването (-12,6%) и домакинствата (-4,4%).