IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще бъде ли преразгледана Зелената сделка

Фокусът ще се измести върху конкуренцията със САЩ и Китай по отношение на зелените технологии, смята бившият екоминистър Юлиан Попов

10:28 | 21.06.24 г. 1
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

С нарастващия скептицизъм около Зелената сделка най-вероятно тя ще бъде предефинирана и представена по друг начин в Европа. Политиките в нея могат да станат по-амбициозни, но фокусът ще се измести върху конкуренцията със САЩ и Китай по отношение на зелените технологии и декарбонизацията. Ще има предефиниране на комуникацията за Зелената сделка. Това коментира Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria.

В края на юли България ще бъде домакин на междуправителствения панел по климатичните промени IPCC, който представлява научните общности на всички държави. Очакват се делегации от над 150 държави, като ще бъдат изготвени доклади на база научни изследвания от цял свят и представени на тазгодишния COP, където се обсъждат глобално политиките, свързани с климата, поясни Попов.

С насъбраното недоволство около Зелената сделка гостът смята, че тя ще бъде предефинирана. Той допълни, че пакетът обхваща политики във всеки сегмент на икономиката и очаква да стане по-амбициозен, но ще бъде представен по различен начин. Фокусът на Зелената сделка по-скоро ще се измести към конкуренцията със САЩ и Китай по отношение на зелените технологии и декарбонизацията.

САЩ и Китай също имат подобни дългосрочни стратегии, но ги назовават по различен начин. В САЩ това е Законът за намаляване на инфлацията, обърна внимание събеседникът.

Екстремните климатични явления, на които ставаме свидетели, ни напомнят за нуждата от работа в тази посока. Гостът смята, че конференции като IPCC и COP са изключително полезни за подтикване на правителствата към декарбонизация. Също така зелената идея е задвижвана и от конкуренцията между технологичните компании, които работят в тази посока. 

У нас има нужда от стратегия и политика за ограничаване на вноса на стари автомобили с оглед на това, че България има един от най-старите автомобилни паркове в ЕС. Гостът разкри, че и често нелегалното продаване на автомобили за скрап е голям проблем пред страната ни. „Много е важно какво ще направят общините. Ако общините наложат много стриктни мерки в центъра на всеки град, да не се допуска определен тип автомобили. Те биха могли да извършват много добра работа, като просто забранят в центъра на градовете да се движат стари автомобили, и ако дадат възможност в някакви маршрути да се движат само електрически автомобили, това ще даде един тласък. Аз съм убеден, че скоро ще видим една нова вълна на електромобилност, която ще ни залее“, посочи бившият министър.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:29 | 21.06.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 21
zelka007
преди 3 седмици
екстра си е зелената сделка , нищо няма да се преразглежда откъм намаляване на критериите ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още