Промишленото замърсяване в Европейския съюз (ЕС) се равнява на еквивалента на 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) на блока всяка година, въпреки че въздействието му е намаляло през последното десетилетие, става ясно от нов доклад на базираната в Копенхаген Европейска агенция по околна среда (ЕАОС), цитиран от Euractiv.
Разходите около замърсяването на въздуха, причинено от най-големите промишлени предприятия в Европа, са „значителни“ и достигат средно между 268 млрд. евро до 428 млрд. евро годишно, изтъква агенцията.
За 2021 г., последната година, за която има данни, разходите съответстват на около 2% от БВП на ЕС.
Въпреки това, благодарение на по-добрите технологии, по-екологичните горива и внедряването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), тези разходи са намалели с около една трета (33%) от 2012 г. насам, добавя ЕАОС.
„Енергийният сектор на ЕС има основен дял – около 80% – при общия спад, главно чрез въвеждане на най-добрите налични техники (НДНТ) и преминаване към възобновяеми източници и по-малко замърсяващи горива“, изтъква още агенцията.
Тя посочва, че само 1%, или 107 броя, от най-замърсяващите индустриални съоръжения – много от които са въглищни електроцентрали – са отговорни за половината от общите щети при замърсяване.
Девет от 50-те най-замърсяващи централи се намират Германия, докато други шест са в Полша, подчертава агенцията.
По-строгите разпоредби на ЕС като наскоро актуализираната Директива за промишлените емисии и текущото преразглеждане на Директивата на ЕС за качеството на въздуха се очаква да доближат границите на замърсяване до насоките на Световната здравна организация (СЗО), заключва ЕАОС.