IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

COP28 започна със споразумение за фонд за обезщетение на уязвимите от климатичните промени страни

Това е една положителна стъпка, която вероятно ще намали напрежението между Глобалния Север и Глобалния Юг

15:58 | 30.11.23 г. 1
Автор - снимка
Създател
Снимка: Sean Gallup/Getty Images
Снимка: Sean Gallup/Getty Images

Държавите, които участват в международната конференция за климата COP28, която бе открита по-рано днес в Дубай, постигнаха споразумение за създаване на фонд за изплащане на компенсации за понесени загуби и щети на климатично уязвимите страни по света, предадоха Франс прес и Ройтерс.

Това е една положителна стъпка, която вероятно ще намали напрежението, породено от спорове по финансови въпроси във връзка с климатичните промени между северните и южните държави на планетата, отбелязва АФП.

Историческото решение за фонд за компенсации беше приветствано с аплодисменти от делегатите на близо 200-те страни участнички в COP28. То придава конкретни измерения на основния резултат, постигнат на международната конференция COP27 в Египет миналата година, когато създаването на този фонд беше одобрено принципно, но без никакви детайли, предава БТА.

"Поздравявам страните за това историческо решение. Това е един положителен сигнал за света и за нашата работа", заяви Султан ал-Джабер, председателят на COP28 от Обединените арабски емирства. "Написахме една страница в историята днес. Бързината, с която го направихме е невиждана, феноменална и историческа", допълни той.

След една година на спорове между Глобалния Север и Юг на 4 ноември в Абу Даби беше приет първи крехък компромис за правилата за функциониране на този фонд. Сега според финалния компромис, постигнат в Дубай, се предвижда фондът да започне да функционира догодина.

Текстът за създаването на фонда беше одобрен още при откриването на COP28 и разсейва опасенията, че в хода на преговорите за намаляване на парниковите емисии, отговорни за глобалното затопляне, няма да бъде постигнат компромис отбелязва Франс прес.

Мадлен Диуф Сар, председател на групата на "Най-малко напредналите страни", която обединява 46-те най-бедни държави в света, приветства решението за фонда и заяви, че то има огромно значение за климатичната справедливост в света. "Един празен фонд обаче не може да помогне на нашите съграждани", подчерта тя.

"Сега богатите страни трябва да обявят, че ще внесат значителни суми в него", каза Фридерике Рьодер, представителка на неправителствената организация Global Citizen.

ОАЕ обявиха веднага след това, че отпускат 100 млн. долара за фонда. Германия обеща 100 млн. долара, Великобритания - до 60 млн. долара, САЩ - 17,5 млн. долара, а Япония - 10 млн. долара, съобщава Ройтерс.

Тези суми са все още далеч от десетките милиарди долари, необходими за компенсиране на щетите, причинени от климатичните промени на най-уязвимите държави в света, отбелязва Франс прес.

Тези развиващи се страни поискаха да бъде постигната целта от 100 млрд. долара за новия фонд. Сумата се равнява на 100-те млрд. годишна помощ, която развитите държави са обещали на развиващите се, за да се адаптират към климатичните промени и да извършат екологичен преход. Тази цел така и не беше постигната през 2020 г., както беше обещано, и вгорчава трайно отношенията между Глобалния Север и Глобалния Юг, посочва АФП.

Първите средства в новия фонд ще позволят финансирането на пилотни проекти, за да бъде проверено как функционира той. Когато фондът се докаже като надеждно средство в очите на инвеститорите, тогава ще се действа по-глобално, обясни европейски дипломат.

Според приетия днес текст фондът трябва да бъде временно за четири години под егидата на Световната банка. Развиващите се страни първоначално се противопоставяха на тази клауза, защото упрекват Световната банка, че е контролирана от Запада и не е адаптирана към техните нужди, отбелязва Франс прес.

От своя страна, развитите държави, начело със САЩ, отказваха техните вноски във фонда да бъдат задължителни и настояваха за доброволен принцип. Те искат и разширяване на донорската база за фонда, така че тя да обхваща и нововъзникващи пазарни икономики като Саудитска Арабия и Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:58 | 30.11.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 1
cyclop
преди 1 година
Това е новия вид робинхудизъм. Под мъдрото управление на свръхбогатите, ще се вземат пари от средната класа на белите страни, и ужким-ще-се-дават на "уязвимите държави". Каква климатична справедливост само. Невероятно в каква масова лудост се озовахме. И повечето не забелязват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още