IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Иван Попов: Инфраструктура и технологии могат да намалят прахосването на вода с до 40%

Бизнесът става все по-благосклонен в инвестициите за оптимизиране на вода и енергия, посочи главният изпълнителен директор на ThingsLog

13:02 | 14.11.23 г.
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Загубите на вода в България по мрежата са огромни - над 50%, показват статистики. С помощта на инфраструктура, но и нови технологии това прахосване може да се сведе до 10%. Това заяви Иван Попов, главен изпълнителен директор на ThingsLog, в предаването "Made in Green" на Bloomberg TV Bulgaria.

"Най-елементарният метод за измерване и оптимизиране употребата на вода е като се сложи нашето устройство, което чете данните от водомер и ги предава в облака, където ние можем да ги анализираме, да използваме тази информация за аларми и в момента, в който се види, че потреблението излиза от нормалните граници, това означава, че има някакъв проблем, който трябва да се види. Технологията помага доста в посока своевременно установяване на проблеми", посочи главният изпълнителен директор на платформата, която предоставя технологична и инженерна експертиза в областта на IoT решенията.

Според Попов страната ни е значително облагодетелствана от гледна точка на наличие на природни ресурси и особено на вода. Причината за това е сравнително голямата площ, заета от гори, планини и водни басейни. По думите му бихме могли да направим сравнение с други държави, където водата е ограничена и където се предприемат по-сериозни мерки за нейното разумно потребление.

Иван Попов изтъкна, че частните потребители, за които цената на ток и вода е фиксирана, не влагат толкова усилия за рационално потребление за разлика от индустриалните потребители, които обръщат все по-голямо внимание на проблема.

„Най-големите предизвикателства пред оптимизацията на вода, ток и газ се състои в това, че ако се разглежда разходната част на едно голямо предприятие, хотел и различни видове индустрии, невинаги енергопотреблението или разходът за вода е най-голямото перо. Съответно е нормално и управителите да се фокусират най-вече върху първите си няколко големи разхода“, даде пример експертът.

Попов потвърди, че с новите тенденции от ЕС и регулации за опазване на околната среда усилията са към разумно потребление на всякакви ресурси. Той напомни, че това са и изискванията на ESG политиките.

Според него бизнесът става все по-благосклонен в инвестициите за оптимизиране на вода и енергия. Той е на мнение, че в България доверието на потребителите в зелените иновации се повишава. Но е категоричен, че самата идея за зелена иновация не е самодостатъчна и трябва да бъде поставена в контекста на бизнес целите.

Как се вписва Green tech в зеления преход? Каква е ролята на „умните“ технологии в изграждането на зелена офис среда? Каква технология се използва за следене на потреблението в реално време? Как се правят сравнителни анализи, с които се открива девиации от стандарта. Какви мерки трябва да се вземат за съхраняване на природните ресурси? Как успяват в ThingsLog да се справят с конкуренцията на международните пазари?

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Made in Green" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:02 | 14.11.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

Финанси виж още