IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Готови ли сте да работите за по-малко, но в по-екологична фирма?

Над две трети от служителите в държави като САЩ, Китай, Германия и Бразилия са склонни

18:38 | 11.11.23 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Представете си да управлявате компания, която постоянно привлича интелигентен, квалифициран персонал, готов да работи повече и по-дълго за 15 процента по-малко от това, което би могъл да спечели, вършейки същата работа другаде.

Говоря за адвокати, рецепционисти, служители по човешки ресурси и IT работници, пише колумнистката на Financial Times Пилита Кларк. Хора на работни места, които съществуват във всякакви компании и всякакви сектори.

Звучи ви невероятно? Не и ако вярвате на учените в Европа, които са открили това, което наричат „екологичен фактор при заплатите“: главно по-ниски заплати, получавани от хора в по-екологични фирми.

Тези служители печелят между 9% и 15% по-малко от колегите си, вършещи същата работа в петролни компании, добивни групи или други по-малко устойчиви бизнеси, установиха изследователите. Интересно е, че разликата се е увеличила от 2001 г. насам.

„Тя расте, което е в съответствие с идеята, че предпочитанията за опазване на околната среда се засилват с течение на времето“, казва съавторът Филип Крюгер, професор по отговорни финанси в Университета на Женева.

Разликата в заплащането също така е по-голяма за работници с високи когнитивни умения, като памет и способност за решаване на проблеми, както и с некогнитивните способности, които работодателите все повече ценят: постоянство, мотивация, социални умения.

Какво означава това за днешните бизнес лидери? Вече знаем, че хората са по-склонни да приемат по-ниски заплати за работа, която смятат за сериозна.

Проучването, което Крюгер и колегите му са направили, предполага, че това включва екологично значима работа и установява размера на отстъпката в заплатите. Но може ли „зелената“ разлика в заплатите да се обясни с нещо различно от желанието за спасяване на планетата?

Изследването, което все още предстои да бъде публикувано в рецензирано списание, се основава на изключително подробни данни от работодатели и служители в Швеция, страната на екологичната активистка Грета Тунберг и движението срещу самолетните полети flygskam (букв. срам от летене).

Богатството на използваните данни, които датират от 90-те години, е привлекателно за изследователите. Има ли значение, че идват от страна с дълга история на екологични действия? Може би, но проучване от 2021 г. на Института на IBM за бизнес ценности сочи, че зелената разлика в заплатите съществува и извън Швеция.

Проучването показа, че над две трети от работниците в девет държави, включително САЩ, Китай, Германия и Бразилия, са по-склонни да приемат работа в екологични и социално отговорни организации - и почти половината биха приели по-ниска заплата, за да работят на такива места.

И така, какво точно е екологично устойчива фирма? Крюгер и колегите му са използвали три различни мерки, за да определят това: емисиите на парникови газове на организацията; екологичният ѝ рейтинг според MSCI (глобалният съставител на индекси); и проучване на това, което хората смятат за екологично устойчива индустрия.

Проучването показва, че секторите, оценени като най-устойчиви, включват рециклиране, научни изследвания и здравеопазване. Най-малко зелените са петролните и въгледобивните компании, както и производителите на автомобили.

Всяка от трите мерки доведе до една и съща констатация: работниците във фирми с по-високи екологични оценки или по-ниски емисии на парникови газове получават по-ниски заплати. Обратно, фирмите, претърпели ESG (движението за отчитане на екологичните, социални и управленски фактори – бел. прев.) скандал, обикновено увеличават заплатите - обикновено с около 6,5 процента - през следващата година.

Може да кажете, че има някаква справедливост в това тези фирми да плащат финансова санкция, под формата на по-високи заплати, за това, че са вредни за околната среда или обществото.

Но заетостта в екологична фирма има и тъмна страна. Оказва се, че служителите в по-устойчивите сектори работят по-дълго, често 50 или 60 часа на седмица. Тогава вероятно не е случайно, че те ползват повече болнични и е по-вероятно да попаднат в болница.

И все пак мисля, че общото послание тук е ясно, отбелязва авторката.

Набирането и задържането на умен, трудолюбив персонал вероятно ще бъде по-лесно и по-евтино - поне що се отнася до заплатите - ако бизнесът е наистина екологично устойчив.

От друга страна, да се преструвате на по-екологични, отколкото сте в действителност, може да е по-проблемно, отколкото си мислите. Юридическа фирма, която, да речем, парадира със своята загриженост за околната среда и принадлежи към една от множащите се адвокатски групи за нетни нулеви емисии, ще има много разочаровани в своите редици, ако продължава да помага на петролните компании да спечелят климатични съдебни дела. Фирма, която води такива дела, от друга страна, може да се радва на точно обратния ефект.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:47 | 11.11.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

10
rate up comment 8 rate down comment 2
Ironhorse
преди 1 година
Войните в Украйна и Газа, сблъсъка с Китай и разкъсване на глобалните вериги, невероятния ръст на социални разходи и престъпност от внесените тарамбуки, закла химерата Зелена сделка-ESG".Турболибералите в САЩ и ЕС доведоха до колабс най-големите икономики.Сега идват навсякъде десни, за да сложат в ред нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 20 rate down comment 1
evlogi
преди 1 година
Още по-интересен експеримент ще е ако в Лидл пуснат сирене за 14 лв килото и "зелено" сирене по 18 лв килото...Абсолютно доказано е,че когато са пред абстрактен избор,хората говорят едно, но когато нещата опрат до плащане, ситуацията коренно се променя..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 1
tetris12
преди 1 година
в заглавието да добавят ... и по-дълго, мисля 90 е идеалната възраст за пенсиониране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 2
doba
преди 1 година
В БГ може да се направи следният експеримент: на един щанд на доставчик на съобщителни услуги се предлагат: интернет за 10лв/месец и 'зелен' интернет за 12лв/месец. Да видим клиентите какво ще предпочетат?..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 27 rate down comment 4
Sharkys
преди 1 година
Тез зелени много алчни били. Искат без пари да им работят за да печелят повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 24 rate down comment 2
Скъсана_Ушанка
преди 1 година
Стига глупости, това са ТОП5 причините 1.ПАРИ 2.РАЗВИТИЕ 3. МЕНИДЖМЪНТ 4.КОЛЕГИ 5.РАБОТНО ВРЕМЕ -възможност за отпуски и излизане. Това с "екологичната" фирма не знам къде е в класацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 7
Alex Silver
преди 1 година
Поредното разреждане на мозъците на хората с пробутването на климатичната тема. А за слънчевата активност мълчат като риби. Слънчевите изригвания са резултат от засилената му дейност. Днес имаме магнитна буля от 6 степен по 9 балната скала и това е също резултат на слънчева активност. Какво друго можем да очакваме при засилена слънчева активност, освен затопляне на климата? Ама не, причината била на 99% в човешката дейност. Демек, тя влияе и на Слънцето. Конгениално!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 4
cyclop
преди 1 година
Дрън дрън булшит мизерия секта зелен хайвер булшит клаймчътченч грабеж измишльотини
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 7
Gna
преди 1 година
Не мисля, че заплатите в Бг трябва да се коментират надолу. Хора видяхте ли последното видео на Брейка за понзи схемата - https://youtu.be/KwQpg7yp62o?si=oA3JX_M1Nc42Du9V
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още