Нивото на замърсяване на световния океан с пластмаси е доста по-ниско, отколкото се смяташе през последните десетилетия, съобщава БТА, позовавайки се на изследване на учени от Нидерландия и Германия, цитирано от АФП и ТАСС.
Досега се смяташе, че в световния океан плават между 50 и 300 милиона тона пластмасови отпадъци. Според изследването на учените от Нидерландия реалното ниво на замърсяване се дължи на около 3,2 милиона тона отпадъци. То е изчислено въз основа на около 20 хиляди измервания по целия свят. Плаващите в океана отпадъци обаче са по-устойчиви, отколкото се смяташе досега, пишат още авторите на изследването, публикувано в сп. "Нейчър джиосайънс".
Учените са създали компютърни модели на базата на данни за замърсяването по крайбрежията и в световния океан и заключават, че в океана попадат по-малко пластмаси, но количеството на отпадъци на повърхността е по-голямо от доскорошните оценки.
Според изчисленията всяка година в океана попадат 470-540 хиляди тона пластмасов боклук, което е много под оценките досега за 4-12 милиона тона. В същото време общото количество плаващи на повърхността на океана отпадъци - приблизително 3,2 милиона тона, е много повече от досегашните оценки.
"Преобладаващата част от пластмасовата маса на повърхността се състои от големи предмети - над 2,5 сантиметра, които плават по-лесно", обясняват авторите на изследването. Добрата новина е, че тези по-едри предмети могат да се уловят по-лесно от микропластмасите. Лошата новина е, че пластмасата се задържа в океана по-дълго. "Това означава, че ще отнеме повече време, преди ефектът от мерките за ограничаване на пластмасовите отпадъци да стане видим", подчерта ръководителят на изследването Микаел Кандорп от университета на Утрехт.