Министерството на околната среда и водите (МОСВ) определи три допълнителни пункта за мониторинг на морските води, разположени в бреговата зона на Черно море. Мониторингът се извършва веднъж седмично, съобщиха от екоминистерството.
Мерките са с цел проследяване на възможни екологични щети в българската акватория на Черно море след разрушаването на стената на язовир Каховка на река Днепър в Украйна.
Към момента няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море, посочват от пресцентъра на МОСВ. Сателитните наблюдения и математическото моделиране на водните течения до този момент не дават повод за притеснение. Следи се състоянието не само на крайбрежните, но и на водните течения навътре в морето.
Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов е възложил още на 8 юни засилен мониторинг на крайбрежните морски води на Басейнова дирекция „Черноморски регион“ (БДЧР) – Варна и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), който се провежда в три пункта в крайбрежните морски води - Дуранкулак, Шабла и Калиакра. В отговор на нововъзникналата ситуация МОСВ определи допълнително още три пункта за мониторинг, разположени в бреговата зона.
Местоположението на пунктовете е съобразено с възможностите за достъп по море, посоката на доминиращите течения и наличните за района батиметрични данни. Следи се потенциалният риск от замърсяване на морската околна среда вследствие на военните действия. Проследява се за наличие на нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий.
Заради нововъзникналата ситуация към извършвания до момента мониторинг са включени и допълнителни показатели (пестициди и др.), за да се следи потенциалното въздействие на водите по течението на река Днепър върху Черно море. До момента не са установени превишения по нито един от изследваните показатели.
Мониторингът се извършва веднъж седмично в бреговите пунктове. Според екоминистерството честотата на пробовземане е достатъчна, за да бъде направена обективна оценка за моментното състояние на морските води.
От МОСВ уточняват още, че всекидневно обменят информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.
Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон.
От днес на сайта на Министерството на туризма също може да се открие актуална информация за чистотата и температурата на морската вода по българските плажове. Данните ще бъдат публикувани и в английската версия на сайта на министерството.
Сигнали при възможни признаци на замърсяване по бреговата ивица могат да се подават на Зеления телефон на МОСВ: 0887 088440 или 02/988 8205, както и на електронен адрес: nccw@moew.government.bg.