Два генератора, бръмчащи на тесен паркинг в Силициевата долина, представляват технология за чиста енергия - толкова нова, че повечето потенциални клиенти не знаят, че съществува. За Адам Симпсън и неговия стартъп Mainspring Energy това е едновременно проклятие и възможност.
Вътре в генераторите стоманени цилиндри, обвити с магнити, се движат напред-назад през медни бобини 12 пъти в секунда, генерирайки електричество. Има включено гориво, но няма горене. Бързото, приглушено барабанене на генераторите – горе-долу толкова силно, колкото трафикът по магистралата Бейфронт на няколко метра– ги кара да звучат като двигатели, но не са, пише Bloomberg.
Mainspring ги нарича линейни генератори и като главен продуктов директор и съосновател на компанията Симпсън често ги представя на света. Повечето от технологиите, задвижващи прехода към чиста енергия – слънчевите клетки, вятърните турбини, батериите и горивните клетки – са налични в търговската мрежа под една или друга форма от десетилетия, дори и да навлизат едва сега. Бизнесът ги разбира и се чувства комфортно с тях. Не е така обаче с линейния генератор, който Mainspring започва да внедрява през 2020 г. Доколкото компанията и нейните инвеститори могат да кажат, никой друг не продава такъв.
„Има много какво да се прави по отношение на образованието“, посочва Симпсън. „Това е съвсем нова категория поколение, за която клиентите и проектантите на мрежи не са знаели, инструмент, който не са знаели, че имат“, добавя той.
Mainspring успява да убеди някои големи имена в енергийния свят да дадат шанс на нейните генератори. Най-големият производител на възобновяема енергия в света, NextEra Energy Resources LLC, подписа споразумение за 150 милиона долара през 2021 г. за закупуване и внедряване на генераторите, както и за финансиране на покупки за други клиенти. Дори за NextEra технологията беше нова. Като признание за тази новост Mainspring беше обявен за пионер за 2023 г. от BloombergNEF, който всяка година награждава селекция от компании в ранен стадий на развитие, работещи върху потенциално променящи играта климатични технологии.
Преминаването към чиста енергия всъщност стимулира множество нови технологии, на които може са нужни години, за да получат признание - ако изобщо оцелеят. Но въпреки че по-голямата част от световните годишни инвестиции за чиста енергия от един трилион долара отиват за възобновяема енергия и електрически автомобили, стартъпите се стремят към по-добри ядрени реактори или нови начини за генериране на електричество от собствената топлина на Земята, казва Джеси Дженкинс, асистент по механични и аерокосмическо инженерство в Принстънския университет.
„Някои от тях ще се провалят, както се случва често с иновациите“, казва Дженкинс, който моделира начини за декарбонизация. „Но има достатъчно силни играчи, така че някои от тях ще успеят“, добавя той.
Основната идея на линейния генератор датира отпреди 80 години. Но през по-голямата част от това време се смяташе за потенциален дизайн за двигател с вътрешно горене в автомобили. Mainspring възприема много различен подход.
Засега горивото на генераторите е природен газ, биогаз (който депата за отпадъци или млечните ферми могат да произвеждат) или смес от газ с водород. Но устройствата, които ще бъдат доставени през следващата година, ще могат да работят с някое от тези горива, както и с амоняк, а смяната на горивата няма да изисква хардуерен ъпгрейд.
Симпсън и съоснователите Шанън Милър и Мат Сврчек разработват идеята, докато и тримата учат в лабораторията за напреднали енергийни системи на Станфордския университет. Въпросът не е да се съживи стар дизайн на автомобилната индустрия, а да се намери най-ефективния процес, с който биха могли да извлекат енергията в химическите връзки, както в гориво. Милър, Симпсън и Сврчек се спират на компресирането на гориво и въздух, след което започват да създават машина около този процес. Когато концепцията започва да се оформя, те трябва сами да проектират отделните части и да намерят машинни работилници, които да ги изработят.
„Не мислехме, че можете просто да щракнете с пръсти и да изградите изцяло нов тип система за производство на електроенергия за една нощ“, казва Милър, сега главен изпълнителен директор на Mainspring.
Екипът постига ключов пробив, когато фирмата за рисков капитал Khosla Ventures наема Симпсън да направи някои изследвания. Khosla, може би най-известна с финансирането на разплащателните компании Square и Stripe и услугата за доставка DoorDash, има дългогодишен интерес към чистите технологии. Управляващият директор Самир Каул казва, че е впечатлен от усърдието и вниманието на Симпсън към детайлите. Производството на генераторите на Mainspring Energy. Снимка: Mainspring Energy
Mainspring започва да доставя своите първоначални пилотни генератори на клиенти през 2020 г. и скоро получава подкрепа от NextEra. Улман казва, че NextEra е решила да подпише споразумение, защото генераторът предлага няколко големи точки за продажба за потенциални клиенти.
Възможността за преминаване към щадящи климата горива, като водород, без скъпо надграждане на оборудването, дава на клиентите шанс да постигнат своите климатични цели. И тъй като генераторът незабавно се включва и изключва, той може лесно да бъде сдвоен със слънчева батерия на покрива, която се захранва, когато слънчевата светлина изчезне.
Одобрението на NextEra до голяма степен убеждава потенциалните клиенти да погледнат към компанията, посочва Милър. Но Улман казва, че има желаещи просто да изпробват необичайни технологии.
„Има клиенти, които са много прогресивни в това, което правят в областта на енергетиката, и искат да са в челните редици на изпробването на нови решения“, твърди той. „И има други клиенти, които искат вие да го докажете първи“, добавя Улман.
Към днешна дата компанията е набрала над 500 млн. долара от инвеститори, сред които Shell Ventures, комуналната компания American Electric Power и Бил Гейтс.
Още такива новини четете в Bloomberg TV Bulgaria! темата за енергийната трансформация ще е един от въпросите, които ще се дискутират днес на първото издание на специализираното събитие Energy of Tomorrow.
преди 1 година 1 копейка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година https://***.youtube.com/watch?v=Y7MJbZTjKyo отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година линейният генератор има по-опростена конструкция спрямо по-разпространеният роторен генератор , но по-големи топлинни загуби при натоварване , съответно по-ниско КПД ... технологията не е зелена , защото задвижването все е с ДВГ ... :))) ... линейният е удобен при използване на океански вълни за задвижване на буталата с магнитите ... интересна технология , но не се наложила по технически причини ... може пък да са оптимизирали нещо , знаеш ли ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар