Има възможности да се намалят вредните емисии от въглищните мощности на България, без да се налага скоростното им пълно затваряне. Това каза посланик Петър Попчев, президент и изпълнителен директор на Фондация Net Zero Международна климатична мрежа, в ефира на предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
Държавните ТЕЦ могат да работят само през определени периоди, без да се освобождават работещите там, за да се подготвят за пълното спиране в бъдеще, а чуждите ТЕЦ имат достъп до технологии, които да им позволят преминаването към друг тип производство.
"Става въпрос до коя година можем да провеждаме антиклиматична политика... Предлагаме технологичен план за намаляване на емисиите с 40% до 2026 г., но казваме на ЕК, че предвид нашата икономика, този план ще се задейства в момента, в който цените паднат с примерно 50%, за да покажем икономическата полза от неприлагане на поетите ангажименти", коментира Попчев.
Гостът е на мнение, че в България предимно се говори за енергийна криза, но няма спешност в справянето с тези дефицити. „Страната също не предприема особени действия да намали потреблението, както се прави в Централна Европа“, каза той.
В коментар за обявените разговори за доставки на природен газ от България през Турция Попчев каза, че има "сериозен разнобой" между информацията от Министерството на енергетиката и "Булгаргаз". Той посочи, че от министерството говорят за съвместни доставки с Турция, а от доставчика - за запазване и договаряне на слотове на турските терминали за LNG.
"Изглежда у нас няма институционална памет и приемственост. Всички, които търгуват с Турция, знаят, че тя дали ви продава руски, азерски, или какъвто и да е газ, той по силата на тяхното законодателство е турски... Има опасност да купим руски газ, което не е проблем за бизнеса, но ако се налага пак да купуваме руски газ на умерено по-висока цена, не се създава чувство на стабилност на пазара", посочи гостът.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 1 година Виждам, че някои започват да осъзнават реалността. По-добре късно, отколкото никога :) Весела Коледа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар