Богатите държави поеха ангажимент да поемат финансирането на зеления преход в развиващия се свят. Те се съгласиха да създадат фонд на стойност 100 млрд. долара годишно до 2025 година за целта, но реализацията на тази идея е още далеч, показа доклад, разпространен преди началото на новата среща на върха за проблемите на климата (COP 27), която ще се проведе в Египет, пише Bloomberg.
Планът за подпомагане на зеления преход в бедните държави е от близо десетилетие и трябва да събере средства от обществени и частни фондове, които да бъдат насочени към изграждане на възобновяеми енергийни източници и други зелени проекти По време на срещата в Глазгоу през 2021 година развитият свят потвърди този ангажимент.
Но анализи на властите в Канада и Германия показват, че "има още работа за вършене". В съвместния доклад е казано още, че пандемията от коронавируса и войната в Украйна са повлияви върху устойчивостта на националните икономики, задлъжнялостта и енергийната и продоволствената сигурност. Но климатични промени все така си остават въпрос "на живот и смърт".
Целта от 100 млрд. долара е абсолютно задължителна, смятат Алок Шарма, който председателстваш COP 26 в глазгоу. Той възложи на Германия и Канада да разработят този план, посочва Bloomberg. Очакванията са, че именно финансите ще бъдат причина за спорове в Египет.
Само пет държави - Швеция, Норвегия, Италия, Япония и Нидерландия, са изпълнили своите ангажименти. Международните банки за развитие са одобрили повече от 50 млрд. долара за финансиране на проекти, свързани с климатичните промени, през 2021 година. Няма обаче ясни планове за финансиране след 2025 година.
Проучване в Германия показва, че финансирането от частния сектор е намаляло до минималните 170 млн. евро през 2021 година, спрямо 770 млн. евро през 2019 година. Германия също не можа да се справи с обещанието си да отпуска 6 млрд. евро годишно до 2025 година в подкрепа на зелената трансформация в развиващия се свят.