Русия и САЩ водят разговори за "Северен поток", съобщи по време на интервю за държавния "Първи канал" министърът на външните работи Сергей Лавров. "Би било интерсно, ако САЩ използват влиянието си върху Европа и я принудят да не се отказва от руския газ", коментира още той.
Според него това би било от полза за всички, не само за САЩ и Русия, но и за европейския бизнес, който плаща повече за енергия от американския.
За подновяване на работата а проекта по дъното на Балтийско море се заговори още с връщането на американския президет Доналд Тръмп в Белия дом. Медийни публикации сочат, че проектът може да бъде купен от американска компания, която да продава руския газ на европейските клиенти. Проблемът обаче е, че след експлозията през септември 2022 година бяха взривени три от четирите тръби и единствената способна да заработи веднага е част от проекта "Северен поток 2", който така и не получи лиценз за работа от германските власти. Процедурата беше на финала и беше спряна заради началото на войната в Украйна.
При това положение възстановяване на проекта трябва да получи одобрението на Берлин, а сигалите оттам са, че това няма да се случи, или поне не на този етап. В Европейската комисия също отбелязват, че "Северен поток 2", дори и собственост на американска компания, не се разглежда като от интерес за общността.
Преди промяната на политиката на Вашингтон и сближаването с Москва, в Кремъл заявяваха, че САЩ са взривили "Северен поток". Оттам коментираха, че публикации, насочващи към участието на Украйна в този акт, са "версия за наивници".
По време на първия си мандат в Белия дом Тръмп наложи санкции срещу строителството на "Северен поток 2" и то продължи само заради настояването на Германия и тогавашния канцлер Ангела Меркел. С идването на власт Джо Байдън също изрази съмнения, че газопроводът може да се използва за натиск от Кремъл, но получи уверенията и на Русия, и на Германия, че става въпрос само за икономически проект.
Според Politico на този етап няма намерение да бъде възстановена работата му, но новото правителство в Германия може да се върне към руския газ, след кат бъде установен мирът в Украйна.
Възстановяването на доставките на руския тръбен газ вероятно ще свие търсенето на втечнен газ, а основен негов източник е САЩ. Не е ясно какъв ще е тогава мотивът на Доналд Тръмп да подкрепи връщането на руския газ в Европа, която е основен пазар на американските износители - 55% от износа е за страните от Стария континент.
Преди да се стигне до възстановяване на потока също трябва да се оцени и финансовата изгода, ако трябва да бъде възстановена инфраструктурата, която не се използва вече повече от две години.
За Русия също така би било и огромна промяна в политиката по износа на газ - досега тя никога не се е съгласявала да отстъпва контрола върху тръбите, доставящи газа. Именно заради това пропадна "Южен поток" и бяха споровете с Европейската комисия за собствеността върху газопроводите в Европа.
преди 3 дни До: Tikva007 пръчи, не се натегай като пионерче пред бай тошо!... коментарите ти не са сложни за осмисляне и за осмиване! :):):) Абсолютно заобиколим фактор сте, даже е силно препоръчително човек да стои по далеч от вас! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни До: crammer: Ако все пак владееш умението *четене с разбиране*, прочети отново коментара ми #3 и опитай да осмислиш тази му част: *В условията на нормално функциониране и растеж на световната икономика*. Според теб, икономиката на Германия и ЕС нормално ли функционира? Чашата е наполовина - все едно, дали наполовина пълна или наполовина празна, или все едно, дали Европа работи наполовина, защото не получава руски тръбен газ, или Русия не продава тръбен газ, защото Европа работи наполовина. ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни До: Tikva007Ти от руски източници ли черпиш информация и разсъдък? Медведев така предричаше петрол на цени от 350 долара. Погледни каква е цената пак, ако не си поглеждал скоро. Освен че руския сенчест флот успешно замърсява океаните с продънените си кораби, дърпа и къса кабели и оптика по дъната на моретата...нищо от това което си измъдрил няма място. Между впрочем, къде отидоха грандоманските планове на Москва по въпросът със сибирските потоци. Китай им отвя мераците много отдавна и там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни За сега руските нефт и газ в чисто количиствен план са незаобиколим фактор на енергийната карта на света, ако светът наистина иска да се развива и работи за просперитета си. Без тях дупката в световния енергиен баланс е с критични размери и последици. В условията на нормално функциониране и растеж на световната икономика, руските нефт и газ ще са критично-важен компонент в енергийния баланс, без значение кой ще ги продава и как ще ги брандира. Който не разбира това, е отчаян празноглав сектант. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни ===Според него това би било от полза за всички, не само за САЩ и Русия, но и за европейския бизнес, който плаща повече за енергия от американския.===Значи САЩ ще помогне на Русия да подбие цените , буахахахахах отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни В Русия чакат САЩ да накарат Европа отново да купува руския природен газ === Не пишете откровени глупости. Само се излагате с неразбирането на ставащите събития. Мързи ме да ви обяснявам, защо писанията ви нямат нищо общо с действителността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар