Унгария иска да разшири сътрудничеството си с Румъния в газовия сектор, за да разнообрази източниците си на природен газ, пише Ройтерс, като се позовава на думи на външния министър Петер Сийярто след среща с румънския министър на енергетиката Себастиан Бурдужа. Румъния разработва находището Neptun Deep във водите на Черно море и се очаква търговската експлоатация да започне през 2027 година.
Според унгарския министър това е единственият нов източник на газ в региона, който може да донесе енергийна диверсификация. Сийярто анонсира и началото на преговори между газовите компании в двете страни за подписване на споразумение за енергийна солидарност.
Унгария купува голяма част от газа, който потребява, от Русия - 7,5 млрд. куб. метра, като доставките минават през "Турски поток" и след това през територията на България. Отделно Унгария има собствен добив в обем на около 1 млрд. - 1,5 млрд. куб. метра годишно. Външният министър коментира, че през миналата година Будапеща е получила 1,8 млрд. куб. метра газ и от интерконектор с Румъния. Капацитетът на връзката е 2,6 млрд. куб. метра годишно.
В началото на годината Сийярто коментира, че страната за първи път през 2024 година е получила газ от Азербайджан, както и че планира да дискутира възможни доставки от Катар през 2027 година.
Находището Neptun Deep се управлява съвместно от OMV Petrom и Romgaz. Румънското звено на OMV придоби правото да проучва и в българските води на Черно море - в блока "Хан Аспарух", който е съседен до Neptun Deep. В проекта наскоро се включи и израелската NewMed Energy.
Според оценките количествата газ в находището Neptun Deep са около 100 млрд. куб. метра. Плановете са годишният добив да е около 8 млрд. куб. метра.