Нидерландската платформа TTF изпраща волатилен месец - на 10 февруари цената достигна двугодишен пик от малко над 58 евро за мегаватчас. Две седмици по-късно, на 26 февруари, търговията затвори при 41 евро за мегаватчас, или понижение от около 30%. Тази динамика обаче няма да се отрази на ценовото заявление на "Булгаргаз" за март, коментираха от компанията пред Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
През следващия месец цената на газа у нас няма да бъде обвързана с индекса TTF, защото количествата са от предишни доставки втечнен газ, получени през януари и февруари, уточни директорът на дружеството Веселин Синабов. Преди месец от дружеството отчетоха пред регулатора, че един от големите клиенти е отказал заявени количества, което вероятно е оставило известни резерви.
Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов пък допълни, че ако тенденцията на пазара се запази, тя ще бъде отразена в заявлението на компанията през април.
В искането си до КЕВР от "Булгаргаз" посочват, че очакват цена от 87,34 лева за мегаватчас от 1 март. През март ще разчитат на доставки по договора с Азербайджан, по два договора за втечнен газ, които идват през турските терминали (по договора с Botas) и на количества от газохранилището в Чирен.
От компанията казват, че проблемите с терминала в Александруполис продължават и през март няма да разчитат на съоръжението.
Иван Иванов обърна внимание, че резервите от газ в Чирен са намалели - газохранилището е пълно до 39% от капацитета си, което е около средното за общността. Според председателя на енергийния регулатор обаче количествата ще са достатъчни до края на зимния период и посочи, че тази зима е една от най-студените за последното десетилетие.
По изключение КЕВР ще определи цената на газа за 1 март на 28 февруари - тъй като цената не е обвързана с TTF от "Булгаргаз" няма да изчакват последните изменения на търговията на платформата.