В началото на седмицата дронове атакуваха за първи път водещото съоръжение за износ на казахстански петрол през Черно море, собственост на консорциума Caspian Pipeline Consortium (CPC). През "Кропоткинская станция" минава 80% от петрола на Казахстан, претоварва се в пристанището в Новоросийск и в момента е един от основните източници на петрол за Европа.
От компанията обясниха, че ремонтът е започнал, а вицепремиерът на Русия Александър Новак смята, че той ще отнеме няколко месеца. Всъщност работата на съоръжението е намалена (с около 30-40%) и въпреки това добивите на петрол в Казахстан са на рекордно високо ниво през последното денонощие, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. На 19 февруари в страната са добити над 2 млн. барела петрол и газов кондензат, макар че няма коментари как биха изнесли този петрол, ако съоръжението е повредено.
Президентът Владимир Путин обърна внимание по време на посещение на завод за дронове в Санкт Петербург, че ще трябва да бъде доставено западно оборудване за ремонт на станцията, а Западът е наложил санкции на доставката на такива съоръжения за петролната и газовата инфраструктура на Русия.
Съоръжението не е руско, коментира още Путин, цитиран от ТАСС, въпреки че руската държава е най-големият акционер в него - директно и чрез държавната компания "Лукойл" Руската федерация държи 36,5% от капитала. Вторият по големина акционер е казахстанската държавна компания KazMunayGas (19%), а американската Chevron - трети с 15% в проекта.
Участие има и Shell с 2,5% дял на своята дъщерна компания BG Overseas, както и чрез участието си в консорциума с "Роснефт" за добив на петрол в региона (общо 7,5% от капитала). През този терминал се пренася и руски петрол от Каспийския регион и преди войната в Украйна казахстанският петрол се продаваше под руските сортове.
След като Русия започна войната в Украйна, Казахстан започна да продава своя петрол под марката KEBCO, за да избегне санкциите. Според анализатори консорциумът всъщност е възможност на Русия да заобикаля санкциите, защото под санкциите не попадат миксове с под 50% "руско участие", тоест в петрола от Казахстан спокойно могат да се включва до 49% от руския сорт "Уралс".
От началото на годината Украйна атакува енергийни съоръжения на територията на Русия, ограничавайки ефективно доставките на горива за руската армия. Под обстрел са големи рафинерии на "Лукойл" и "Роснефт", както и петролни складове. Но до атаката на "Кропоткинская станция" Украйна внимателно заобикаляше проекти, които могат да засегнат доставките на енергийни ресурси за Европа - например газови съоръжения или петролопроводи.
Анализатори, цитирани от Bloomberg, очакват, че това може да се промени по време на преговорите, които се водят между САЩ и Русия.
Руският президент Владимир Путин пък насочи вниманието към Европа, намеквайки за съгласуваност на действия между Брюксел и Украйна. Според него Украйна не може да планира сама подобни удари, а получава сателитни снимки от западните си съюзници. "Прилича на съгласувани действия", каза още Путин, посочвайки, че малко след атаката Европейският съюз (ЕС) е въвел нови санкции срещу Русия, включвайки и оборудване за енергийни съоръжения.
"Не бих искал да вярвам, че е съгласувано. Мисля, че европейците просто си вървят по своя път и не обръщат внимание на това, което се случва. Но много прилича да има някаква координация", допълни още той.
Как Украйна планира своите удари по енергийната инфраструктура не е публично известно, но в началото на годината руски съд нареди на търсачката Yandex да изтрие данни за петролна рафинерия от своите карти. Точното местонахождение не беше посочено, но ТАСС тогава съобщи, че рафинерията е атакувана четири пъти само през 2024 година.
Украинските дронове рядко се натъкват на противовъздушна отбрана, макар че съобщенията на властите сочат за паднали "отломки", които все пак предизвикват мащабни пожари. И сега съоръжението на CPC не е било защитено, а Путин обясни, че причината е, че то не е руско, а международно.
преди 1 месец Терористи, сър отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Освен Казахстан го отнасят и западняци. Наркомана ще отнесе хурката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: RoyBatty ... Така е ... :))) ... и санкциите не работят !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Предполагам са си купили и още поне един за застраховка . Според мен са почти независими от НАТО за разузнавателните данни специално за руZZийските цели в тилът на могучая , височини , растителност , изкуствени препятствия ... А вероятно постигат някаква независимост и за данните от линията на съприкосновение . Животът на един такъв микро сателит е между 2 и 3 години , та ме води на мисълта , че имат повече от два ... Киев за три дена , а ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Подобни операции имат смисъл при война на изтощение, НО нямат почти никакъв смисъл в този етап на войната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Хаха ... гнъсъ , или накратко издирваният от Трибуналът в Хага за системни престъпления срещу човечеството , се е усетил че е прецака тотално ... може само да мучu , квuчи , да се тръкаля като посредствена копейка по баламатума или пред паметника ... Украинците до 2022 нямаха собствени сателити . Но през 2022 си купиха един от микро сателитите на ICEYE със синтетична апертура . Са не е като военните на УСАто и Поднебесната ама върши работа за бишкане на ректификационни колони по рафффинерийки !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар