Януари се оказва предизвикателен за "Булгаргаз" след проблеми с доставките от Азербайджан, а в края на месеца и с терминала в Александруполис. Въпреки това очакванията са цената на газа за февруари да се повиши с не повече от 3% спрямо цената през януари. Това стана ясно по време на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което беше разгледано заявлението на "Булгаргаз" за цената на газа през февруари.
Изпълнителният директор на дружеството Веселин Синабов обясни, че преди дни е получено уведомление от оператора на терминала в Александруполис за частично ограничаване на работата, а от 28 януари и за пълното спиране на терминала заради технически проблем.
По тази причина е отказано приемането на танкер за "Булгаргаз" през февруари. От компанията обаче са използвали опция по договора с Botas и пратката ще бъде разтоварена в Турция.
За втори път след технически проблеми компанията се възползва от условията по договора си с турската страна. През януари след спирането на доставките от Азербайджан бяха изтеглени количества, които газовият оператор държеше в резерв на терминалите в Турция.
По този договор имаме възможност за 14 разтоварвания годишно.
Пренасочването на товара е устойчиво решение, коментира председателят на КЕВР, но допълни, че то ще повиши разходите на компанията.
Веселин Синабов отбеляза още, че цената на природния газ на нидерландската борса TTF се повишава с 10%. Повишението на цената на "Булгаргаз" обаче е по-ограничено, защото един от големите клиенти е отказал заявка за февруари. С намалените количества се увеличава влиянието на газа от Азербайджан в микса на "Булгаргаз".
В средата на януари компанията подаде заявление за цена за февруари в размер на 84,09 лева за мегаватчас, което е повишение от около 3%. Цената за януари е 81,94 лева за мегаватчас. Източници на газ през следващия месец са доставките от Азербайджан, по два договора за втечнен газ с BP Gas Marketing и Total, както и газ от газохранилището в Чирен.
От началото на седмицата цената на TTF рязко се повиши и сесията на 29 януари затвори на ниво от 51,15 евро за мегаватчас. Това е най-високото ниво за повече от година. Пазарите реагират на коментарите за ограничаване на доставките на руски втечнен газ в ЕС.