IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Петролните пазари се адаптираха бързо към санкциите срещу Русия

Дългосрочните ефекти от ограниченията на този етап е трудно да бъдат прогнозирани

12:46 | 30.01.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

В начлото на януари отиващата си администрация на американския президент Джо Байдън въведе най-тежките санкции срещу руския енергиен сектор досега. Преди това Вашингтон се въздържаше от подобни ограничения, опасявайки се от повишаване на и без това високата цена на петрола.

Оказа се обаче, че пазарите много бързо се адаптираха към променените условия, пише колумнистът на Ройтерс Клайд Ръсел в анализ. От санкциите има и печеливши, и губещи. На първо време дивиденти от ситуацията извлякоха търговците на петрол от Близкия изток, както и собствениците на танкери, които Русия сега търси, за да достави петрола си, след като "сенчестият" ѝ флот започна да бъде вписван в черните списъци на Запада.

Губещи на този етап са рафинериите в Китай и Индия, които сега търсят алтернатива на евтиния руски петрол. Те вече започнаха да сключват договори за доставка през следващите месеци, пренебрегвайки руския петрол и основно се насочват към близкоизточния сорт "Дубай". Традиционно цената му е по-ниска от тази на сорта "Брент", но в последните седмици е по-скъп с около 3 долара за барел.

Индия купува основно сорта "Уралс", който се изнася през петролните терминали на Русия в Европа, а Китай - по-тежкия сорт EPSO. Видимо от това следва, че Индия ще има по-големи затруднения, защото танкерите трябва да преминават през държавите, които налагат санкции и през по-дълъг маршрут. За Китай пътят е по-кратък, което по-бързо "освобождава" нужните за доставките кораби

Дългосрочните ефекти са по-неясни

Цената на петрола рязко се повиши, след като новите санкции бяха обявени, и отново тръгна надолу, когато Доналд Тръмп се закле като президент на САЩ и заяви, че целта му е евтин петрол за американската индустрия. Сред първите му укази бяха мерки за премахване на ограничения върху добива, въведени от Байдън. Малко по-късно той беше категоричен и, че ниската цена на петрола ще прекрати войната в Украйна.

Какъв ще бъде ефектът от действията на Белия дом в дългосрочен план не е толкова лесно за прогнозиране, пише още Ръсел. Едно от очакванията е, че Русия скоро ще измисли начин да заобиколи още веднъж санкциите. Например определеният таван върху цената на петрола от 60 долара за барел имаше ефект в първите месеци, когато беше въведен  - до средата на 2023 година. Но после Москва започна да доставя петрол със стари танкери, често движещи се без валидни застраховки и в нарушение на правилата и започна да продава над този таван.

Вероятно това ще изисква от Москва да продава под пазарните цени, за да привлече купувачи, готови да рискуват вторични санкции от САЩ и ЕС.

По данни на Bloomberg в момента има пет руски танкера, които са в санционните списъци, натоварени с петрол след 10 януари и пътуващи към Южна Азия. Те ще бъдат тест как ще бъдат прилагани санкциите. 

В момента търговията с петрол на световните пазари се извършва при цена от около 77 долара за барел от сорта "Брент", който е референтен за повечето петролни договори. Пазарите са под натиск на фона на изявленията на Доналд Тръмп и данните за натрупани резерви, както и за свитото търсене на петрол в Китай.

Цената на сорта "Уралс" достига около 70 долара за барел.

Китай е най-големият вносител на петрол в световен мащаб, но практиката показва, че се отдръпва, ако цените се повишат прекалено бързо или прекалено много.

Индийските рафинерии имат по-малки резерви, но и цените им са свободни и могат да компенсират, ако не намерят достатъчно евтини алтернативи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:46 | 30.01.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още