Швеция започна строителството на хранилище за за ядрено гориво, в което касетките ще могат да бъдат съхранявани в продължение на 100 000 години, пише Ройтерс. На този етап това е едва вторият такъв проект - съоръжение за съхранение на ядрено гориво се строи във Финландия.
Хранилището ще бъде изградено на около 150 км от столицата Стокхолм и представлява тунели с дължина от 60 км на 500 м дълбочина. В него ще се съхраняват 12 хил. тона остъклено отработено ядрено гориво, което ще бъде поставяно в капсули от мед с дължина 5 метра.
Първият етап от проекта ще бъде реализиран към края на 30-те години, а работата по него ще бъде изцяло финализирана и хранилището запечатано през 2080 година.
Решението за безопасно съхранение на елементите от ядрените централи, включително и на отработеното гориво, занимава енергийната общност още от 50-те години на миналия век, когато започва и експлоатацията на ядрени реактори за производство на електроенергия, пише още Ройтерс.
По оценка на Световната ядрена асоциация (WNA) в момента в света има 300 хил. тона ядрено гориво, което трябва да бъде депонирано. Много от тези количества в момента се съхраняват в мокри хранилища в близост до реакторите, които са го използвали. Тези количества ще се увеличават, защото ядрената енергетика изглежда се възражда, включително и в Европа, като част от усилията за намаляване на въглеродните емисии.
Проекти за изграждане на ядрени хранилища срещат силен отпор от обществото и екологични организации. Изключение не правят и плановете на шведското правителство. Изграждането на съоръжението все още може да бъде блокирано от съда след подаден иск от еколози, които имат опасения относно безопасното функциониране на съоръжението.
Според подадения иск медта може да корозира и да се получи изтичане на радиоактивни вещества в подпочвените води.
Темата за съхранението на ядреното гориво е актуална и в България. На този етап страната ни проучва възможностите и не се изключва и вариант, ако бъде прието, горивото от АЕЦ "Козлодуй" да бъде съхранявано в хранилища в Европа или на друго място.
преди 1 седмица А досега цървулите ли ми държаха? А за преработка и рециклиране нещо да споменават? Или това са Путински технологии и те са много льоши? отговор Сигнализирай за неуместен коментар