Години наред Европа беше пионерът на зеления енергиен преход, превърнал се и в официална политика на Европейския съюз (ЕС). Трансформацията обаче затъва на фона на опасенията за енергийната сигурност, осигурявана от местния добив на въглища. Така в последно време Азия все повече се утвърждава като истинския център на възобнвяемата енергия. По данни на Ройтерс през миналата година в азиатските страни са инсталирани нови зелени мощности с капацитет 450 гигавата спрямо 109 гигавата в Европа и 93 гигавата в Северна Америка.
В резултат в Азия инсталираният капацитет за производство на зелена енергия вече е 2,5 теравата. За сравнение, в Европа е 1 терават, а в САЩ - 0,7 теравата. Или с други думи в момента в азиатските страни е инсталиран повече от половината капацитет за производство от възобновяеми енергийни източници.
И изглежда Азия ще задържи лидерската роля още години на фона на политическата нестабилност в Европа и скептичната към климатичните промени нова администрация в Белия дом, отбелязва колумнистът на Ройтерс Гевин Макгуайър. В основата на азиатския енергиен преход е Китай.
Самите Европа и САЩ също помагат за това с политиката си за вноса на съоръженията за соланата и вятърната индустрия, които насърчават Китай да обърне внимание на вътрешния си сектор.
Цената на електроенергията в Азия може да намалее чувствително, ако навлизането на зелените мощности е устойчиво. В Европа и САЩ продължават да разчитат много на природния газ за производството на електроенергия, което пък поддържа висока цената на тока, допълва още Макгуайър.
преди 1 седмица Не е нужно да си много м.а.л.о.у.м.е.н отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Не е нужно да си много ***, за да приемеш такива технологии на случайностите за опора на икономиката и развитието на страната. Хората на планетата Земя получават едва 1/8 от необходимата еленергия за нормален живот. С ветрени мелници и фотки това няма как да се преодолее. Но тесен кръг хитреци от това правят милиони и милиарди. У нас това е една от причините токът да е 3 пъти по-скъп, отколкото другаде. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Make America GREEN again! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Да направим Земята *зелена* чрез черни площи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Г-н Магуайър е написал статия, която е блестящ пример за пожелателно мислене и за cherry picking или подбиране на факти,които подкрепят тезата му и игнорира останалите.Точно Азия стои в сърцето на продължаващото нарастване на световното потребление на въглища,което миналата година достигна рекордните 8.77 млрд тона и което МАЕ очаква към 2027 да премине 9 млрд тона.Цитираните гигавати ВЕИ засега единствено успяват да забавят нарастването на това потребление..Е, все е нещо,ама чак преход... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Тц, тц, тц, тц, тц :) аз си мислех, че ЕС и хАмерика сме НОМЕР 1, а тов виж как се оформя работата :) е, това не пречи да ни ушият с по-скъп ток :) Зелков/Гъбков ще каже: кво ти пречи цената на тока, гледай олиото/захарта :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Къде е зеленото отговор Сигнализирай за неуместен коментар