IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Вятърът е основен източник на ток за Швеция в края на 2024 г.

Производството на вятърните централи в страната е надхвърляло това на ядрените в първото и последното тримесечие на годината

16:24 | 09.01.25 г.
Снимка: Brais Lorenzo/Bloomberg LP
Снимка: Brais Lorenzo/Bloomberg LP

През 2024 г. вятърните централи в Швеция са произвели рекордно количество електроенергия и в първото и последното тримесечие са надхвърлили производството на ядрените централи, пише Ройтерс. През декември вятърът е основен източник за производството на ток и има дял от 35% от енергийния микс на страната.

Като цяло вятърната енергия има дял от 25% от микса през миналата година, спрямо 22% през 2023 година, сочат данните на Шведската асоциация за вятърна енергия (SWEA). Вятърът е третият енергоизточник след водните и ядрените електроцентрали в страната. Ядрените централи в страната произвеждат около 40% от електроенергията в страната. Обикновено те покриват недостига в Германия, ако вятърът, на който разчитат в страната, отслабне.

Според организацията ветровете в района са били нормални, но турбините са повече, което е увеличило производството до 40,8 тераватчаса електроенергия през 2024 г.

През ноември обаче шведското правителство спря проекти за изграждане на 13 вятърни офшорни централи заради опасенията за сигурността в Балтийско море, както и отказа да субсидира свързването на офшорни вятърни централи с енергийната мрежа. В последните месеци на няколко пъти бяха прекъснати кабели по дъното на морето и властите в страните от региона подозират саботаж.

В ЕС има инсталирани вятърни мощности с капацитет от 278 гигавата, като основната част от тях са на сушата. Навътре в морето ветровете са по-постоянни и производството е по-ефективно, но инсталираните офшорни мощности са 35 гигавата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:24 | 09.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още