Японската компания Toshiba ще извърши ремонта на първия хидроагрегат на ПАВЕЦ "Чаира", съобщиха от Министерството на енергетиката. Компанията е доставчик на част от оборудването за централата и е приела да извърши нужните дейности за рехабилитацията, като точно това съоръжение е в оригиналното си състояние. Първите два хидроагрегата на ПАВЕЦ "Чаира" влязоха в експлоатация през 1995 година.
Третият и четвъртият хидроагрегат са произведени по лиценз на Toshiba в България. Те влязоха в експлоатация през 1999 година.
След ремонт и модернизация на ПАВЕЦ "Чаира" през 2022 година се получи авария, която спря работата на централата. Анализите показаха, че всички хидрогенератори са за ремонт - има силна амортизация и умора на метала във всички тях. Четвъртият хидрогенератор, който аварира по време на тестовете след ремонта, пък въобще не може да бъде ремонтиран и ще трябва да бъде заменен.
Националната електрическа компания (НЕК), която е оператор на централата, дълго не може да намери желаещ да извърши тази дейност. Компанията пусна няколко обществени поръчки, включително и предложи в пакет ремонта на първи и четвърти хидрогенератор с надеждата да привлече инвеститори. Отделно вървеше и процедура само за първия хидрогенератор.
Сега в Министерството на енергетиката беше подписан договор с Toshiba, която да изпълни ремонта на първия хидрогенератор. Паралелно ще се работи с консорциум ABB-Voith, който ще ремонтира третия хидрогенератор.
Консорциумът успя успешно да приключи работата по втория хидрогенератор, който от началото на годината е в готовност за работа. Остава да бъде намерено решение и за четвъртия.
ПАВЕЦ "Чаира" е най-голямата батерия в Югоизточна Европа (864 мегавата), коментира Владимир Малинов по време на церемония по подписване на новите договори за двата хидроагрегата. Той отбеляза още, че съоръжението има ключова роля при балансирането на енергийната система и навлизането на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).
Очакванията са, че в резултат от сключените днес (8 януари) договори три от четирите хидроагрегата ще заработят до началото на 2026 година. Това означава, че енергийната система на България ще има капацитет за съхранение на електроенергия от около 600 мегавата в помпен и акумулиращ режим на ПАВЕЦ "Чаира".