IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

OMV ще доставя румънски газ на Германия

Той ще идва от проекта "Нептун Дийп", който трябва да влезе в експлоатация през 2027 г.

23:26 | 07.01.25 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Австрийската OMV е сключила сделка да доставя на германската Uniper газ от черноморския си проект от 2027 г., съобщиха трима запознати с въпроса източници, цитирани от Ройтерс. Това се случва в момент, когато Европа търси нови начини да повиши енергийната си сигурност, след като прекъсна връзките си с Русия.

Петгодишният договор за 15 тераватчаса природен газ от проекта „Нептун Дийп“, който досега не беше обявяван, е сключен, след като миналия месец Русия спря доставките на газ през Украйна, а в по-широк план Европейският съюз намали покупките си на енергия от Москва поради нашествието в Украйна.

Общият договорен обем представлява около 1,5% от вноса на газ на Германия през 2024 г. и би бил първата сделка за дългоочаквания дълбоководен проект, над десет години след първото откриване на газ в румънския участък от Черно море.

„Нептун Дийп“, който се очаква да влезе в експлоатация през 2027 г., включва 100 млрд. куб. м възстановим газ, което го прави едно от най-значимите находища на природен газ в ЕС.

След като влезе в експлоатация, Румъния ще стане най-големият производител на газ в съюза и нетен износител на газ за първи път.

OMV Petrom, чийто мажоритарен собственик е OMV, а Румъния притежава дял от 20,7%, обяви за първи път, че е открила между 42 млрд. и 84 млрд. куб. м газ в Черно море през 2012 г.

OMV Petrom и държавната компания Romgaz, които притежават проекта „Нептун Дийп“ с равни дялове от по 50%, одобриха проекта през 2023 г.

Производството в платото ще бъде около 8 млрд. куб. м годишно за около 10 години и почти ще удвои добива на газ на Румъния.

Производителите планират да продават газа отделно, но съгласно румънските закони правителството ще има първото право да използва газа от проекта.

Газови производители твърдят, че има огромен потенциал за нови открития в румънския участък от Черно море. Смята се, че страната разполага там със запаси от 200 млрд. куб. м, които може да помогнат за диверсифицирането на доставките в региона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:26 | 07.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 16
гъбко
преди 11 часа
На друзята антиваксъре-газовици-фронтоваци прави ли им впечатление, колко нови проекти за добив на природен газ са успешни в Черноморската икономическа зона на ЕС? А имат ли обяснение защо около нас всички добиват газ пък ние не?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още