Югоизточна Европа и на Балканите страните остават изолирани без енергийни връзки помежду си и това е една от причините за увеличаването на цената на електроенергията. Страните от региона в момента имат едни от най-високите цени на континента, пише Ройтерс.
Тази година зимата е типична - с ниски температури и валежи от сняг, обхващащи обширни региони от Европа. Но цените на електроенергията са различни и си личи липсата на инвестиции в енергийна свързаност, нови мощности и съоръжения за съхранение на електроенергия в Югоизточна Европа, допълва още агенцията.
"Ако имате конкретна цел да намалите цените, то най-лесният начин е да увеличите навлизането на възобновяемите енергийни източници или ядрени мощности", казва анализаторът от Rystad Energy Фабиан Ронинген. Това обаче означава инвестиции - и не само за новите мощности, но и в мрежата и съоръжения за съхранение, които да поемат електроенергията.
В северните и западните части на континента има изградени интерконектори и енергийни връзки, които позволяват свободни трансфери между страните. Страните от Западна Европа реагираха бързо и свързаността им беше ключова и ясно видима например при газовата криза през 2022 година и войната в Украйна - изградените връзки между газовите системи и терминалите за втечнен газ помогнаха намиране на алтернативи.
Електроенергийната мрежа на Франция се запази с внос на ток от Германия, когато трябваше да затвори няколко ядрени реактора за спешен ремонт. В Испания делът на зелената енергия вече е към 60%, а в Германия е изградено съоръжение за съхранение на електроенергия с капацитет 1668 мегаватчаса.
На Балканите връзките не са на нужното ниво и съоръженията за съхранение на енергия все още са на хартия. През лятото горещата вълна доведе до недостиг и проблеми в мрежата на Хърватия, Черна гора, Босна и Албания. В Косово 90% от електроенергията се произвежда от въглища, макар че властите там започват да се замислят за зелени енергийни източници и обявиха търг за изграждането на нова мощност с капацитет за производство от 100 мегавата.
"Ако няма инвестиции, цените стоят високи", коментира Хеннинг Глойщайн, ръководител на отдела за енергетика и климат в Eurasia Group.
През есента, когато разликата в цената на електроенегията започна да расте, Гърция поиска от ЕК съдействие и финансиране на изграждане на връзки между страните в региона. Премиерът Кириакос Мицотакис отбеляза пред Брюксел, че е недопустимо да има такава голяам разлика между разходите за енергия в общността. България, Хърватия и Румъния подкрепиха това искане.
Липсата на връзки между странити или съоръжения за съхранение води до ситуация, когато на един пазар има прекамено много енергия. Този дисбаланс е труден за реагиране за производителите, които се чудят къде да реализират енергията.