Казахстанската държава петролна компания KazMunayGas има интерес към покупката на рафинерията на "Лукойл" в Бургас, съобщава Bloomberg. Източници на агенцията отбелязват, че основният акционер на "Лукойл Нефтохим" - Litasco, вече е получил няколко оферти от потенциални купувачи.
Според информацията KazMunayGas преговаря с Vitol - един от големите търговци на суровини, за да си осигури финансиране на сделката. Компанията е сред водещите търговци на пазара в Казахстан. Източниците на Bloomberg отбелязват, че дискутираната цена вероятно е около 1 млрд. долара.
Ако сделката бъде осъществена, това няма да е първият актив на Казахстан в района - чрез държавната компания Астана притежава 75% от капитала на румънската Rompetrol, става ясно от данни на сайта на компанията.
"Лукойл" търси купувач на рафинерията си у нас, откакто с решение на парламента България спря да купува руски петрол, въпреки че имаше възможността да продължи с дерогация от Брюксел. Вместо руския петрол в съоръженията се преработват суровини от различни дестинации - според медийни публикации, включително и от Казахстан. Сортът KEBCO е с подобни характеристики на най-продавания сорт руски петрол "Уралс".
По данни на Bloomberg казахстанският петрол е около 40% от микса, който се преработва в Бургас в момента. Останалите доставки идват от Близкия изток.
По време на посещението на унгарския премиер Виктор Орбан у нас в края на декември стана ясно, че MOL също е сред претендентите за покупката на "Лукойл Нефтохим". Унгарската компания отказа да коментира информацията, въпреки че тя беше обявена лично от Орбан. Анализатори се опасяват, че зад унгарската оферта могат да стоят руски капитали.
Данните на НСИ за вноса на петрол не показват съществени изменения в количествата. България изнася и приблизително същите количества бензин, което не потвърди опасенията, че рафинерията ще загуби конкурентоспособност без руския петрол.