ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" отново е готова за работа, макар и само с два блока и до края на отоплителния сезон (през март), става ясно от съобщение на Националната електрическа компания (НЕК). От компанията уточняват, че са сключени всички договори за работа и е осигурен нужният технически персонал. Решението за рестарта на част от мощностите беше анонсирано в края на ноември от служебния министър на енергетиката Владимир Малинов по време на посещение в Стара Загора.
Договорът за изкупуване на енергията от електроцентралата при преференциални условия с "КонтурГлобал" изтече през февруари 2024 г. Собственикът съобщи, че спира работата на блоковете, защото цената на електроенергията не покрива разходите на въглищната централа. Преди това НЕК плащаше квотите за въглеродни емисии, както и преференциални цени за производството на електроенергия, която се продаваше на свободния пазар.
Сега централата ще помага за баланса на системата и България да не бъде зависима от вноса на електроенергия, коментира преди време Малинов, цитиран от БТА. Далеч сме от ситуация за режим на тока, но с включването на ІІІ и ІV блок на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще се постигне сигурност на енергийните доставки, допълни още той.
По данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) през първото тримесечие на 2024 г. България беше нетен вносител на електроенергия.
От 1 януари 2025 г. цената на електроенергията се повиши със средно 8,4%, след като стана ясно, че има значителни промени на енергийния пазар, което наложи и промяна на ценовия микс на НЕК в ролята на компанията на обществен доставчик на електроенергия. Една от причините е и неочакваното повишаване на потреблението, както и на цената на електроенергията на регионалните пазари.
От Министерството на енергетиката увеличиха и квотата на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" на битовия сегмент. Справка показа, че в момента работят седем от осемте блока, или общо товар от почти 1300 мегавата (при общ капацитет малко над 1600 мегавата). В момента потреблението е повишено, свързано с по-ниските температури.
Като цяло пазарът в Източна Европа през последните месеци е под влияние на кризата в енергийния сектор на Украйна, която донесоха редовните ракетни обстрели, разрушили почти всички пикови енергийни мощности в страната. В момента страната от нетен износител разчита на внос, което увеличава и цената в региона.
преди 16 часа До: evlogi Кви две системи те гонят? Правим това дето други направиха преди 20г но при коренно различни цени на изкопаемите и въглеродните квоти - преквалифициране на въглищни централи за студен резерв. Системата е само една по принцип, различни производители на енергия има. Хората си построиха батерии, вятърни централи, ПАВЕЦ, германците включват тази година първият водороден поток, поднебесните и те инсталират електролизьори за зелен водород. А Вие туканка ривете за ккююмура ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден Па някои се учудват,че електроенергията поскъпва.Поддържаме две енергийни системи, всяка от които работи от дъжд на вятър, кво да очакваме, да поевтинява ли?Ако притежавате лека кола, и си вземете още една, ще се учудите ли,че разходите ви се увеличават? отговор Сигнализирай за неуместен коментар