САЩ подготвят още санкции срещу т.нар. "тъмна флотилия", която Русия използва за пренос на петрола си в нарушение на ограниченията, наложени от Запада, съобщават източници на Ройтерс. Според тях Вашингтон ще впише голям брой танкери в черните списъци, а има данни и че се готвят и санкции срещу търговци на петрол, които не спазват изискването за таван на цената на "черното злато" от 60 долара за барел.
Агенцията припомня още, че в средата на декември финансовият министър Джанет Йелън не изключи възможността да бъдат наложени ограничения и върху дейността на китайски банки, които нарушават правилата. Китай е най-големият пазар на руския петрол, след като ЕС наложи ембарго заради войната в Украйна. Целта е ограничаване на приходите, които Москва използва за финансиране на бойните действия.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп все още не е коментирал как ще процедира с ограниченията, наложени от администрацията на Джо Байдън.
Страните от Г-7, ЕС и Австралия наложиха таван върху цената на руския петрол в края на 2022 година, а за нарушителите не се допускат услуги от западни логистични и застрахователни компании. Русия обаче успя да преодолее това ограничение, използвайки стари петролни кораби и застраховки в руски държавни компании. Често тези кораби извършват рискови плавания (с изключени транспондери), претоварвайки в открити води и реално без застраховки, което увеличава рисковете при евентуални инциденти.
Няколко такива вече се случиха, включително и в Керченския пролив. В средата на декември при лоши метеорологични условия аварираха два речни танкера, натоварени с петролни продукти. Според анализатори корабите от този клас ("Волгонефт") са в състояние да плуват в морското крайбрежие, но при тихо време. Високите вълни разцепиха близо 50-годишните танкери на две и превозваният мазут се изля, предизвиквайки сериозно замърсяване по бреговете на Анапа и Сочи.
Според публикации на доброволци, участвали в почистването на плажа, в първите дни местните власти не са предприели никакви мерки за елиминиране на разлива, нито са оказали съдействие на създалите се доброволни групи.
През уикенда (4-5 януари) мазутът вече се придвижи и до бреговете на Крим. Еколози обясниха, че заради ниските температури този петролен продукт замръзва и потъва на дъното на морето. През лятото, с повишаване на температурата на водата, мазутът отново ще предизвика екологични проблеми, очакват те.