Заради студеното време газовите компании в Европа бързо намаляват резервите в газохранилищата. Данните на Gas Infrastructure Europe показват, че средно в ЕС съоръженията са пълни до 70% от капацитета си. По изчисленията на Bloomberg газът се черпи с най-бързия темп от 2018 година насам.
Данните за България сочат, че резервите от газ са близо до средното за ЕС - малко над 71%. "Булгаргаз" предвижда газ от "Чирен" за баланс на потреблението в първия месец на годината.
Като цяло в ЕС Франция, Нидерландия и Хърватия газохранилищата са пълни под 60% от капацитета си. Португалия е на обратния полюс - все още газохранилищата стоят пълни догоре. Резервите от газ в Украйна намаляват до 15,6% от капацитета на газохранилищата. Възможностите за съхранение на газ в страната обаче са огромни - над 33 млрд. куб. метра.
За сравнение преди година газохранилищата в ЕС бяха пълни до 86% от капацитета си основно заради по-топлото време и ниските цени на пазара - през януари 2024 година цените на нидерландската платформа TTF бяха под 40 евро за мегаватчас, а през февруари паднаха и под 30 евро.
Към момента газът в резерв е достатъчен, за да обезпечи зимния сезон, но анализаторите се опасяват, че ще има значително търсене през летните месеци, когато започва новия сезон на нагнетяването. Влияние на пазара може да окаже и неочаквано прекъсване на доставките от втечнен газ. В момента норвежкият оператор Hammerfest е заявил прекъсване до 9 януари, което обаче не оказва съществено влияние върху цената.
Пазарите започват да се успокояват след рекордната за последните 14 месеца цена от малко над 50 евро за мегаватчас, постигнати след отварянето на търговията след празниците. Тогава търговците все още анализираха случващото се в ЕС след спирането на транзита на руския природен газ през Украйна. Въпреки заплахите за проблеми в целия регион, идващи от словашкия премиер Роберт Фицо, ситуацията е стабилна и февруарските контракти на TTF вече се търгуват за около 48 евро за мегаватчас в сутрешните часове на 6 януари.