Производството на електроенергия е намаляло с 5% през 2024 година, сочи справката на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Данните сочат, че през миналата година в страната са произведени 37,7 тераватчаса електроенергия.
Базовите мощности (ядрените реактори, ТЕЦ) са произвели 28,2 тераватчаса. Това е намаление от почти 11%. За сметка на това има значително повишение на дела на зелената енергия в микса, което се дължи основно на фотоволтаиците. В същото време има свиване на дела на вятърните централи и на работещите с биомаса.
Водните централи са произвели 2,87 тераватчаса електроенергия, което е намаление от 6,7%. От Националната електрическа компания (НЕК), която управлява водния ресурс, коментираха преди време, че използват тези мощности внимателно заради засушаването. Валежите от сняг в последните дни вероятно ще позволят увеличаване на производството през пролетните месеци.
Електроенергията от ВЕЦ е една от най-евтините в енергийния микс.
Данните на ЕСО показват още леко повишение на потреблението на електроенергията през 2024 година - в рамките на 0,85% до 36,6 тераватчаса.
Салдото между износа и вноса е положително и е в размер на 1,03 тераватчаса, тоест България запазва позициите си на нетен износител на електроенергия. Спрямо 2023 година обаче има спад от почти 70%, което вероятно се дължи на стабилизирането на енергийния пазар в региона и намаляването на цените, което направи неефективна работата на въглищните ни централи.