"Булгаргаз" не е плащала дължимите суми за разполагаемост за пренос от терминалите за втеченен газ на Турция от юли 2024 година насам, става ясно от отговор на парламентарен въпрос на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Според него турската компания Botas е изпращала редовно фактури, които обаче не са плащани.
Българската компания опитва да преговаря за промяна на таксите и намаляване на договорените обеми, но засега без отговор от турска страна, става ясно още от публикуваните данни. Предишният състав на Народното събрание задължи Малинов да предоговори условията по договора с Botas, сключен след посещението на президента Румен Радев в Истанбул в началото на 2023 година. Срокът му е 13 години, тоест до 2035 година. Според коментари на народни представители фактурата за август е в размер на 15 млн. долара.
В условията са договорени количества газ, които в момента страната ни нито може да потреби, нито да транзитира. Очакванията, че България ще бъде център за доставки на втечнен газ, след като Украйна прекрати транзита на руския природен газ, на този етап не се потвърждават, но спирането на транзита доведе цената на природния газ на TTF до ниво от 50 евро за мегаватчас в първия търговски ден на 2025 година.
Владимир Малинов съобщава, че на Botas е предложен вариант за промяна на методиката на изчисление на таксите - базирани на индекса TTF на нидерландската платформа за търговия. Това обаче е отхвърлено от турската компания. От своя страна, "Булгаргаз" отхвърля предложение за промяна, изготвено от Botas.
След редица проведени срещи и двете компании не могат да се споразумеят за промяна в договорите. Турската продължава да изпраща фактури и не предприема никакви действия, въпреки че плащания липсват, отбелязва още министърът.
Той допълва, че още в края на септември "Булгаргаз" е подписал писмо за ангажимент с швейцарска правна кантора, която да защитава интересите ни, ако няма "положително развитие" на преговорите.