IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Споразумението за транзит на газ между Русия и Украйна в критичен момент на истината

Три дни преди изтичането му реториката от всички страни се изостри

13:14 | 29.12.24 г. 2
Унгарският премиер Виктор Орбан. Снимка: Bloomberg LP
Унгарският премиер Виктор Орбан. Снимка: Bloomberg LP

Бъдещето на транзита на газ през Украйна е на повратна точка. Ако не бъде постигната сделка в последния момент в сряда, потоци за милиарди кубични метри газ може да спрат, пише Bloomberg.

Украйна е подложена на нарастващ натиск от словашкия премиер Роберт Фицо и от група централноевропейски компании да запази транзита на газ през източната ѝ граница с Русия към Европейския съюз след изтичането на споразумението за транзит на 31 декември.

Почти три години след началото на пълномащабното руско нашествие в Украйна Будапеща и Братислава все още разчитат на евтин газ от „Газпром“, подкопавайки стремежа на ЕС да намали зависимостта си от руската енергия.

Три дни преди изтичането на споразумението между Русия и Украйна реториката от всички страни се изостри. Украинският президент обвини по-рано тази седмица Фицо, че сключва „сенчести споразумения“ с руския президент Владимир Путин. Словашкият лидер заплаши в петък да спре доставките на електрическа енергия за източния си съсед, стъпка, която Украйна критикува.

За дипломати, запознати с разговорите, ескалацията не е изненада. Предишни спорове за газовия транзит между двете бивши партньорски страни доведоха до спиране или съкращаване на потоците за кратък срок и до постигане на споразумения в последната минута.

Търговци с енергия, ръководители в промишления сектор и политици в Европа и извън нея все още очакват от тримата ръководители знаци за това какво може да предстои.

Зеленски многократно заяви, че няма да позволи руски газ, който е от полза за военната машина на Кремъл, да преминава транзитно през Украйна след края на сегашното споразумение. Той допълни, че би бил отворен за пренос на газ от страни, различни от Русия, вариант, който според запознати с разговорите източници, не е напълно изключен.

При вземането на решението украинският ръководител трябва да обмисли нуждата от защита на 38 600-километровата газопроводна система на страната. Мрежата, която е сред най-големите в света, беше пощадена от атаки през последните три години, тъй като по нея преминаваше руски газ. Ако той спре, системата може да се превърне в мишена на ракетни удари по подобие на газохранилищата и електропреносните мрежи. Това ще създаде и технически предизвикателства, които може да затруднят отоплението на домовете в Украйна през зимата.

„Проблемът с рисковете за украинската инфраструктура отеква в дипломатическите обсъждания. Той може да се окаже спасителна линия за Зеленски, ако той избере да позволи продължаването на транзита“, коментира Кристиан Егенхофер, старши изследовател в мозъчния тръст CEPS в Брюксел.

В същото време експертът отбелязва, че „преговорите за газа ще бъдат от значение отвъд Украйна“.

За Путин и Фицо най-рентабилният вариант би бил европейските купувачи да продължат да купуват газ директно от Газпром. Така Русия би останала на пазара в ЕС без да ѝ се налага да споделя приходите с посредници, а Словакия би спестила допълнителни транзитни разходи, казват запознати с разговорите източници, пожелали да останат анонимни. Украинското външно министерство съобщи в петък, че разговорите продължават и сделка в последния момент не може да бъде напълно изключена.

Преди войната Европейската комисия посредничи по споразумения за транзит между Киев и Москва. Сега, поради усилията на блока да диверсифицира енергийните си източници от Москва и да разшири възобновяемите енергийни източници, Комисията остава извън преговорите. Вместо това тя подчерта, че са налични алтернативни източници и че нивата в газохранилищата в региона са високи.

През февруари изпълнителният орган на ЕС ще представи план за още по-голямо изключване на руските изкопаеми горива, които по думите му Кремъл е превърнал в политическо оръжие. Прилагането му зависи от страните членки – наред с тръбните потоци към Словакия и Унгария руски втечнен природен газ се доставя и до пристанища във Франция, Белгия и Испания.

„Спорът за руския газ ще задълбочи разделението между страните членки, подкрепяйки ясно интереса на Русия от раздробяване на европейската подкрепа за Украйна“, коментира Бота Илияс, старши анализатор в компанията PRISM

Краят на газовите потоци през Украйна ще има „пренебрежимо“ въздействие върху европейските цени на газа, заяви Комисията по-рано този месец, като отбеляза, че пазарите вече са ценообразували края на споразумението за транзит.

Цените на газа в Европа нараснаха с 48% тази година в очакване на съкращаване на доставките наред с бързо намаляващите запаси от газ поради периоди на студ и липса на вятър. Макар че цените все още са много под рекордните върхове от 2022 г., достигнати по време на енергийната криза при първата фаза на войната, те са достатъчно високи, за да повлияят на домакинствата и на промишлените компании.

Липсата на междуправителствено споразумение между Русия и Украйна усложнява, но не изключва търговска сделка с участието на европейски компании. Словашката газова компания Slovensky Plynarensky Priemysel и операторът на газовата мрежа Eustream наред с унгарската MOL Hungarian Oil and Gas, търговски асоциации и големи индустриални клиенти от Австрия и Италия, призоваха Зеленски да позволи доставките да продължат.

Обсъжданият обем е 15 млрд. куб. м на година, количеството, което в момента преминава през украинските тръбопроводи.

След срещата си с Путин в Москва преди една седмица Фицо заяви, че Русия е готова да продължи да доставя газ на Запада през Украйна, но това би било „практически невъзможно“ след 1 януари предвид позицията на Киев.

В отговор Зеленски заяви, че би предложил компенсация на Фицо за допълнителните разходи, които Словакия ще поеме, ако транзитът на руски газ бъде прекратен. Той заяви, че е готов и да позволи доставки на неруско гориво, ако такова искане бъде отправено от Европейската комисия. Зеленски посочи, че това предложение е било отхвърлено от словашкия ръководител.

Спорът ескалира още повече късно в петък, когато Фицо заяви във видео, публикувано във Facebook, че ако потоците спрат, той ще обмисли възможни реципрочни мерки, включително спиране на доставките на електрическа енергия, от които Украйна се нуждае при аварии в мрежата си. Краят на транзита на руски газ би струвал на ЕС допълнителни 120 млрд. евро под формата на енергийни разходи през следващите две години, заяви Фицо.

„Спирането на транзита на руски природен газ през Украйна е не само кух политически ход. Това е изключително скъп ход, който ние, в Европейския съюз, ще платим“, изтъкна той.

Украинският министър на енергетиката Герман Галушченко отвърна в събота, като заяви пред местна телевизия, че е предупредил ЕС и енергийната общност в региона, че спиране на доставките на електрическа енергия ще наруши европейските регулации. Той допълни, че Украйна има механизми да замени словашкия ток с още внос от други партньори.

С наближаването на крайния срок се обмислят алтернативни решения. SPP преговаря с азербайджанската държавна петролна компания за доставка на азерски газ, съобщиха запознати с разговорите източници. Това може да изисква суапово споразумение между Газпром и Socar, при което азерската компания би купувала съответните обеми от Русия, за да ги доставя на европейски купувачи.

Унгарският премиер Виктор Орбан предложи също преместване на локацията на продажбите на руски газ на физическата граница между Русия и Украйна, което би прехвърлило газовата собственост на европейските купувачи и задължило Украйна да гарантира транзита въз основа на споразумението си за свободна търговия с ЕС, казват запознати с въпроса източници.

Путин призна за редица предложения в четвъртък, които биха позволили на Унгария, Словакия, Турция или Азебрайджан да поемат контрола върху газа, доставян през Украйна. Той отбеляза, че такова споразумение би било трудно за задействане поради дългосрочните договори на Газпром.

Преди нашествието в Украйна през февруари 2022 г. Русия беше основният газов доставчик на ЕС, като осигуряваше над 40% от вноса на блока. След началото на войната и съкращаването на доставките Европа ускори откъсването си от руската енергия. Миналата година руският газ е съставлявал около 8% от вноса на съюза.

Разрешаването на още руски газ да преминава през Украйна би подкопало посланието, че ЕС вече не може да прави бизнес с Русия на Путин, коментира Бенджамин Л. Шмит, старши сътрудник в мозъчния тръст CEPA и Центъра за енергийна политика „Клейнман“ към университета в Пенсилвания.

„Залозите не може да са по-високи. Продължаването на транзита на руски газ под каквато и да е форма – било то чрез открито удължаване на договор с контролираната от Кремъл Газпром или под някакво друго име, но все пак фактически руско, би било опасно за Украйна“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:00 | 29.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 4
wily8119
преди 2 дни
Бях почти импотентен и сега го правя в продължение на 3 часа без прекъсване и той е като камък, освен това дори се е увеличил с няколко сантиметра, това е мега готино нещо. Подарете на себе си и на нея супер ceкc: ----- https://come.ac/testo
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 7
bigiadri
преди 2 дни
Най-доброто решение руснаците да доставят газ ,но на изключително ниска цена и практически да НЕ печелят нищо. То това изнудване е подплатено с доставката на американски газ за Украйна . Така че ще има ГОЛЕМИ пазарлъци ,а и Украйна трябва да спечели подобаващо от тази сделка все пак ще поддържа този дълъг тръбопровод. Да се финансира не само русия, а и воюващата срещу тях Украйна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още