Китай напредва с плановете си за изграждане на мегаязовир в близост до спорна територия с Индия - колосално начинание, което може да генерира три пъти повече електроенергия от язовира на река Яндзъ "Три клисури".
Китайското правителство е одобрило изграждането на "хидроенергиен проект" в долното течение на река Ярлунг Цангпо в Тибет, съобщи официалната информационна агенция "Синхуа", без да даде повече подробности, цитирана от Bloomberg.
В предишни доклади се посочваше, че язовирът ще бъде най-големият в света и за него ще са необходими инвестиции в размер на 1 трилион юана (137 млрд. долара) - това го прави един от най-скъпите инфраструктурни проекти в историята и вероятно огромен стимул за усилията на Пекин да съживи икономическия растеж.
Язовирът може да се превърне в източник на ново напрежение между Китай и Индия, тъй като Ярлунг Цангпо минава през оспорвания район Аруначал Прадеш и се влива в една от големите реки на Индия. Връзките между двете държави съвсем наскоро се стабилизираха след четиригодишна безизходица заради граничен сблъсък през юни 2020 г., при който загинаха около 20 индийци и поне четирима китайци.
Изграждането на проекта ще отнеме поне десетилетие и ще изисква свързване с мрежата на изток, тъй като в Тибет "няма нужда" от такъв вид енергийни доставки, казва Дейвид Фишман, старши мениджър в Шанхай в Lantau Group, консултантска фирма в областта на енергетиката."Това е огромно инженерно начинание. Самата река има отлични хидроенергийни ресурси", добавя той.
"Всички надолу по течението на реката ще бъдат загрижени за това какво ще означава намаляването на водния поток. Знам, че Индия е много обезпокоена от това", посочва още.
Министерството на външните работи на Индия е отказало коментар по темата, а от Министерството на външните работи на Китай не са отговорили веднага на запитване дали Пекин и Делхи са комуникирали по проекта.
Един огромен язовир, управляван от Китай, на границата с Индия ще даде на Пекин влияние върху водните ресурси в Индия, което лидерите биха могли да използват като лост за влияние в моменти на политическо напрежение. Двете държави създадоха механизъм за обмен на информация за управление на такива въпроси през 2006 г. и проведоха виртуална среща през май 2022 г.
Хидроенергията е вторият по големина източник за производство на електроенергия в Китай, като през миналата година е съставлявала близо 14% от микса на страната, според данни на BloombergNEF. Той обаче се разраства с по-бавни темпове в сравнение с другите видове енергия.
Глобалното затопляне увеличи сушите в Китай и неочаквано намали производството на водноелектрическа електроенергия, което доведе до недостиг на ток в богати на вода провинции като Съчуан и Юнан.
В миналото анализаторите смятаха, че преграждането на река Ярлунг Цангпо е малко вероятно. Доставянето на материали и работници до такова отдалечено място би било изключително скъпо, както и прокарването на електропроводите, необходими за доставянето на електроенергията до пазара. Въпреки това правителството остави вратата отворена.
През 2020 г. държавна медия цитира доклад на ръководителя на държавната корпорация за енергийно строителство на Китай, в който се казва, че в долното течение на реката има огромен пролом с потенциал за генериране на 70 гигавата електроенергия - повече от три пъти по-голям от този на язовира "Три клисури", който е най-големият в света.
Природозащитниците в Китай отдавна се притесняват от необратимото въздействие на строителството на язовири в дефилето, където се намира национален природен резерват, обявен през 2000 г., и една от най-големите горещи точки на биоразнообразието в страната.